tatuaż poniżej 18 lat

Tatuaż u osoby nieletniej: czy można zrobić sobie tatuaż poniżej 18 roku życia?

Moda na tatuaże nie przemija. Powiedziałbym nawet, że wciąż zyskuje na sile. Tatuaże stały się naturalnym elementem codziennego krajobrazu i ich widok dziwi coraz mniej osób. Nic dziwnego, że na tatuaże decydują się coraz młodsze osoby. Przeszukując internet trafiam na coraz więcej zapytań o to, czy osoba poniżej osiemnastego roku życia może zrobić sobie tatuaż. Może, ale…


Co mówi prawo o tatuażach poniżej 18 roku życia?

Artykuł 95 i 96 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówi, że osoby nieletnie są zobowiązane do posłuszeństwa swoim prawnym opiekunom. Oczywiście dzieci mają prawo decydować samodzielnie o pewnych sprawach (na mocy praw dziecka i konstytucji), ale w nawet w takich przypadkach są zobowiązane „wysłuchać opinii i zaleceń opiekuna formułowanych dla jego dobra”.

W praktyce wygląda to tak, że nie istnieje przepis mówiący wprost, że nie można wykonać tatuażu osobie niepełnoletniej. Rodzic nie ma również możliwości pozwania salonu tatuażu, który wykonał tatuaż osobie poniżej 18 roku życia. Każdy sąd odrzuci taki pozew.


Tatuaże poniżej 18 roku życia – jak jest w rzeczywistości?

Tatuażysta nie ma obowiązku legitymowania swoich klientów, jednak większość salonów tatuażu ma własne zasady dotyczące tatuowania osób niepełnoletnich. Część z nich wymaga pisemnej zgody opiekuna. Rozwiązanie bardzo ryzykowne, bo trudno zweryfikować, czy zgoda jest rzeczywiście napisana przez opiekuna.

Inne salony wymagają osobistego stawienia się opiekuna. To rozwiązanie jest według mnie dużo bezpieczniejsze, bo rodzic ma bezpośrednią kontrolę nad tym, co wydarzy się za chwilę z jego dzieckiem. Jeden z tatuażystów opowiedział mi historię chłopaka, który przyszedł do salonu wraz z matką i zażyczył sobie tatuaż na szyi. Matka wiedziała, że dziecko chce zrobić sobie tatuaż, ale nie miała pojęcia o miejscu jego wykonania. Po krótkiej rozmowie doszli do porozumienia, dzięki któremu wszyscy byli usatysfakcjonowani.

Są też salony, które nie tatuują osób poniżej 18 roku życia.

Oczywiście istnieją też miejsca, gdzie nikt nie pyta o wiek, ale w takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafimy na amatora, który oszpeci nas na bardzo długi czas. Nie warto za wszelką cenę ryzykować zdrowiem i własnym wyglądem. Radziłbym raczej poczekać rok, czy dwa i wybrać się do dobrego salonu tatuażu niż dziarać byle co na szybko.


Czy rodzic może żądać usunięcia tatuażu?

Co w sytuacji, kiedy dziecko zrobiło tatuaż wbrew woli rodziców? Mimo, że dziecko ma obowiązek posłuszeństwa rodzicom, nie istnieje żadne prawo mówiące o tym, że rodzic może nakazać usunięcie tatuażu. Jeśli tak się stanie, to osoba niepełnoletnia może pozwać opiekuna.


Jeśli zdecydujesz się na tatuaż poniżej 18 roku życia…

Mimo, że z prawnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do wykonania tatuażu u osoby poniżej 18 roku życia, to radziłbym kierować się w tej kwestii zdrowym rozsądkiem. Z doświadczenia wiem, że chęć posiadania tatuażu potrafi być bardzo duża, ale zanim zdecydujesz się na dziarę zastanów się czy:

– warto rozpoczynać wojnę z rodzicami,

– jesteś przekonany, że wzór, który w tym momencie Ci się podoba, nie znudzi Ci się za rok czy dwa (usunięcie tatuażu jest bardzo bolesne i kosztowne),

– tatuażysta, który zgodził się wykonać Ci tatuaż jest profesjonalistą (rozważ ryzyko nieudanego tatuażu i potencjalnych chorób wynikających z braku sterylności),

– miejsce tatuażu nie wpłynie na Twoje dalsze życie (nie zaczynaj od tatuowania twarzy, nie wiesz jeszcze co będziesz robił w przyszłości).

Weź również pod uwagę, że Twoje ciało wciąż się rozwija. Wraz z Twoim wzrostem, skóra się rozciąga i tatuaż za rok może przybrać zupełnie innego kształtu.

Wiem, że jeśli człowiek się na coś uprze, to ciężko go przed tym powstrzymać. Jeśli zdecydowałeś się na tatuaż mając mniej niż 18 lat, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie uzgodnienie tego z rodzicem, by później móc udać się do profesjonalnego studio. Potajemna wizyta u amatora skończy się najprawdopodobniej nieudanym tatuażem, który przez długi czas będzie przypominał o tej lekkomyślnej decyzji. Młodość rządzi się swoimi prawami, ale w kwestii tatuażu bardzo Was proszę o wykazanie się dojrzałością.

Pozdro!

Czytaj więcej o tatuażu!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image