dziarownia.pl

Nietuzinkowi polscy tatuażyści – wpis gościnny Marka Macura z Dziarownia.pl

Sztuka tatuażu stale się rozwija, a jej formuła potrafi nierzadko zaskakiwać. Artyści poszukują swojego unikalnego stylu, żeby wyróżniać się na tle pozostałych tatuażystów, przez co granica pomiędzy poszczególnymi stylami powoli się zaciera. Uważam to za dobry kierunek, ponieważ pozwala to na poszerzanie horyzontów artystycznych, wychodzących poza ramy określonego stylu. Takie podejście skutkuje pracami, po których zobaczeniu od razu wiesz, z jakim artystą masz do czynienia. Porównałbym to do kinematografii, gdzie śmiało można rozpoznać, którego reżysera jest dany film, po tym, w jaki sposób został nakręcony. 

Zarówno w jednej dziedzinie, jak i drugiej znajdą się naśladowcy, którym wykorzystanie oryginalnej konwencji wychodzi z lepszym lub z gorszym skutkiem. Niemniej jednak chciałbym dzisiaj wziąć na tapet tatuażystów z Polski, którzy ciężką pracą zdążyli wykreować własny styl i myślę, że z powodzeniem mogliby zrobić karierę za granicą. Są pomysłowi i utalentowani, a ja przybliżę dla Was ich sylwetki.


Monika SmetaniukBazgramsobie

Studentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To dowód na to, że dziewczyna posiada zmysł artystyczny, który od razu objawia się w jej projektach. Wykonywane przez nią tatuaże, bez problemu mogłyby występować jako ilustracje w książkach. Są łagodne i kolorowe oraz czuć w nich bajkowego ducha. Dominującym motywem w jej pracach jest kobieta, której często towarzyszy natura oraz zwierzęta. Płeć piękna nie jest u niej idealizowana, więc obrazowane przez nią sylwetki są takie, jak w rzeczywistości u większości kobiet.

Monika Smetaniuk


Marta Beyger

Kolejna artystka z rodowodem ASP, tym razem krakowskiego. Jej przygoda zaczęła się od malowania obrazów, dopiero później postanowiła swój talent sprawdzić w sztuce tatuażu i trzeba przyznać, że tatuowanie wychodzi jej bardzo dobrze. Jej wizytówką są portrety wykonywane z fotograficzną dokładnością, do których wykorzystuje w głównej mierze odcienie szarości i czarnego. Obrazy, które cały czas maluje, stanowią kolorowe kompozycje i również takie prace można znaleźć w jej portfolio.

Marta Beyger


Mariusz Trubisz

Styl, którym operuje ten tatuażysta, ciężko jest jednoznacznie określić. W swoich projektach lubi sięgać po różne techniki i miksować je ze sobą, co daje finalnie niepowtarzalny wygląd. Tatuaże wychodzące spod jego ręki często są minimalistyczne i bez wątpienia nowoczesne, wizjonerskie, czasem nawet abstrakcyjne. Prace Mariusza potrafią składać się z prostych czarnych konturów bez wypełnienia, kolorowych geometrycznych wzorów oraz dotworku. Ciężko jest pisać o jego stylu, ponieważ jeden jego tatuaż może diametralnie różnić się od drugiego, jednak mimo to widząc dany obraz, wiemy doskonale, że jest jego autorstwa.

Mariusz Trubisz


Marcin Aleksander Surowiec

Artysta, który może pochwalić się obecnością w wielu krajowych i zagranicznych zestawieniach oraz rankingach. Niewątpliwie w jego twórczości dużo się dzieje, lubuje się w kolorowych tatuażach, które często zahaczają o abstrakcję. Po jego pracach widać, że ma głowę pełną pomysłów, a nam pozostaje śledzić jego kroki i podziwiać tatuaże, które pewnie jeszcze nie raz zachwycą swoim świetnym wykonaniem.

Marcin Surowiec


Kamil Czapiga

Ten tatuażysta nie może narzekać na brak zajęć, bo pod drzwi jego studia ustawiają się kolejki ludzi, którzy potrafią czekać długi czas na swoją kolej. Jego fenomen jest w pełni zrozumiały i wystarczy spojrzeć na jego prace, żeby stwierdzić, że mamy do czynienia z wyjątkowym artystą. Kamil tatuuje tylko i wyłącznie czarnym tuszem, bardzo często stawiając na metodę dotwork. Tatuaże w jego dorobku, choć utrzymane w jednej konwencji, to nie mają jednej tematyki i są różnorodne.

Kamil Czapiga


Nie są to oczywiście jedyni wyróżniający się w Polsce tatuażyści. Wiele ciekawych prac innych artystów można znaleźć w galerii Dziarowni, która mówiąc w wielkim skrócie, jest portalem dla miłośników tatuaży. Przed zrobieniem tatuażu polecam dobrze zaznajomić się z twórczością poszczególnych tatuażystów, bo można naprawdę znaleźć takiego, którego styl idealnie odda to, co nam siedzi w głowie, a z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest tak, jak byśmy tego chcieli.

O autorze: Marek Macur pasjonat sztuki tatuażu, redaktor portalu społecznościowego z tatuażami Dziarownia.pl.

Pozdro!

Czytaj więcej!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


No related posts found...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image