jak się robi tatuaż

Jak się robi tatuaż? Krok po kroku

Zdecydowałeś się, żeby zrobić swój pierwszy w życiu tatuaż. Oczywiście przeszukałeś cały internet, znalazłeś idealnego tatuatora w bardzo dobrym studio, który stworzył projekt odpowiadający Twoim wymaganiom (jeśli pominąłeś cokolwiek z tej listy, to zacznij od początku). Termin wykonania się zbliża, a Ty coraz częściej zastanawiasz się jak to będzie? Jak się robi tatuaż?

Proces powstawania tatuażu jest dosyć złożony. To nie jest tak, że możesz przyjść do studio i poprosić o smoka, a tatuażysta powie „ok, siadaj na fotel”. Od momentu wejścia do studio minie trochę czasu, zanim wzór pojawi się na Twojej skórze. Ale po kolei…


Jak się robi tatuaż?


1. Wzór

Jeśli tatuażysta wysłał Ci Twój wzór wcześniej, a Ty go zaakceptowałeś, to część duża część roboty za Wami. Zdarza się jednak, że artyści nie chcą wysyłać gotowego wzoru, z obawy o oszustwo. Nie obrażaj się i nie zniechęcaj. Bywa tak, że po wysłaniu gotowego wzoru, klient rezygnuje z dalszej usługi i idzie z nim do innego salonu lub do znajomego. Zwykle kończy się to marnie, bo jeśli ktoś nie potrafił przygotować Ci wzoru, to jak ma Ci go wytatuować na skórze?

Czasami trzeba wprowadzić lekkie poprawki na gotowy wzór. Nie bój się o nie prosić. To Twoje ciało i ważne jest, żeby tatuaż podobał się Tobie.

Kiedy wzór jest już gotowy, trzeba określić jego wielkość. Najczęściej jest tak, że artysta drukuje kilka rozmiarów i wspólnie wybieracie wielkość i miejsce tak, by było idealnie.


2. Odbicie wzoru

Teraz musisz trochę poczekać. Tatuażysta odbije wzór przez kalkę, a następnie przyłoży ją do wcześniej zdezynfekowanej skóry, pokrytej specjalną substancją, która pozwoli zostawić kalce ślad na skórze. Wtedy finalnie możesz sprawdzić czy tatuaż ma odpowiednią wielkość i leży w dobrym miejscu. Za chwilę będzie już za późno.

Po odbiciu wzoru trzeba dać mu chwilę, żeby przysechł i utrwalił się na skórze. Zwykle trwa to około 10 minut.

jak powstaje tatuaż kalka


3. Przygotowanie stanowiska

W tym czasie tatuażysta będzie prawdopodobnie przygotowywał swoje stanowisko pracy. Wszystko trzeba zabezpieczyć i zdezynfekować, przygotować maszynkę, igły, wlać tusz… lista jest długa.


4. Proces tatuowania

Zaczynamy zabawę! Przyjmij wygodną dla siebie pozycję. Nie wstydź się poprosić o zmianę ustawienia fotela czy podłokietnika. Spędzisz w tej pozycji kilka dłuższych chwil i ważne jest, żebyś czuł się komfortowo.

Igła porusza się z prędkością od 7500 do 10000 razy na minutę. Oznacza to, że w ciągu jednej sekundy przebija Twoją skórę od kilku do ponad stu razy. Tusz wbijany jest na głębokość od 1 do 2 mm. Odpowiednia głębokość wbicia tuszu jest warunkiem estetycznego wyglądu tatuażu. Zbyt płytkie wbicie będzie powodować, że nasz organizm pozbędzie się części tuszu. Tusz wbity zbyt głęboko rozleje się i zniekształci tatuaż.

jak się robi tatuaż

Podczas tatuowania odczuwalny jest ból. W zależności od miejsca tatuażu oraz naszych indywidualnych predyspozycji będzie on odczuwalny mniej lub bardziej. Jednak jeśli ktoś mówi Wam, że tatuaż nie boli, to znaczy że Was okłamuje. Więcej na temat bólu przy tatuowaniu znajdziecie tutaj – klik.

Nie przejmuj się, jeśli zobaczysz krew. To naturalne, że nasza skóra krwawi, gdy naruszona jest jej ciągłość. Na pewno się nie wykrwawisz!

Jak długo się robi tatuaż?

Sam proces tatuowania trwa od kilku – kilkunastu minut przy małych wzorach do kilku godzin przy sesjach całodziennych. W dużej mierze zależy to od wielkości i stopnia skomplikowania wzoru. Wpływ na to ma również ilość użytych kolorów, no i doświadczenie tatuażysty. Jeśli skuszony niską ceną zapisujesz się do ucznia, to musisz liczyć się z tym, że jego praca będzie wykonywana wolniej, niż ręką wprawionego artysty. Rzadko zdarza się, że sesja tatuowania trwa więcej niż kilka godzin. Dzieje się tak z dwóch powodów – tatuator musi być maksymalnie skupiony, a Ty prawdopodobnie nie wytrzymasz dłużej.


5. Po skończeniu tatuażu

Kiedy tatuaż jest gotowy, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Za pomocą specjalnych środków usuwa się tusz, krew i osocze z powierzchni skóry. Niektórzy tatuażyści używają również preparatów obkurczających, by „zamknąć skórę”, czyli maksymalnie skrócić proces sączenia.

Sposobów na zabezpieczenie tatuażu jest kilka. Coraz bardziej popularna staje się folia typu Dermalize, czyli taka, która przykleja się do skóry i tworzy przezroczysty opatrunek. Poza Dermalize tatuażyści używają podkładów higienicznych lub zwykłej folii.

zabezpieczenie tatuażu


6. Pielęgnacja tatuażu

Tatuaż skończony, zabezpieczony, możesz wracać do domu. Tatuażysta skończył swoją część i teraz tylko Ty będziesz odpowiadał za jego dalsze losy. Pamiętaj, że o tatuaż trzeba dbać. Zwłaszcza w okresie jego gojenia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to na blogu znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Np. Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu.

W skrócie:

  • Przemywajcie i smarujcie tatuaż kilka razy dziennie. Używajcie do tego sprawdzonych kosmetyków, dedykowanych do pielęgnacji tatuażu, np. Ink-Lab.
  • Nie drapcie i nie zrywajcie strupków, które mogą powstać w miejscu tatuażu
  • Unikajcie słońca i długotrwałych kąpieli
  • Na kilka dni odpuśćcie sobie treningi
  • Unikajcie większych ilości alkoholu

Nie słyszałem o przypadku, kiedy ktoś umarł podczas robienia tatuażu, dlatego zero stresu! Wszystko da się przeżyć. A z kolejnymi tatuażami pójdzie Wam na pewno dużo łatwiej.

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image