pierwszy tatuaż

8 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pierwszy tatuaż

Z wykonaniem tatuażu jest trochę jak ze ślubem. Jeśli odpowiednio wszystko przemyślisz, przygotujesz się i dokonasz właściwego wyboru, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz z niego zadowolony przez długie lata. Jeśli zrobisz to po pijaku na wakacjach, to prawdopodobnie będziesz tego żałował.

Przez wykonaniem mojego pierwszego tatuażu nie miałem pojęcia, co mnie czeka. Wbiłem do pierwszego lepszego salonu i wybrałem litery z książki wzorów. Za 3h miałem już gotowy tatuaż. Czy żałuję? Nie, ale tylko dlatego, że po latach udało się go uratować.

Zanim zdecydujesz się na swój pierwszy tatuaż przemyśl dobrze swoją decyzję. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim igła wbije się w Twoje ciało po raz pierwszy.


1. Tatuaże są drogie

Jeśli ktoś proponuje Wam tatuaż za kilka dyszek, to w Waszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Żaden dobry artysta nie pracuje za darmo. Na koszt tatuażu składa się wiele czynników – więcej o tym przeczytacie tutaj – „Ile kosztuje tatuaż?”.

Dobra rada, nie oszczędzajcie na tatuażu – to się nigdy nie opłaca. Koszt usunięcia lub poprawki może znacznie przekroczyć koszt wykonania słabej dziary.


2. Wykonanie tatuażu jest bolesne

Gdy ktoś Wam mówi, że nic nie czuł, to albo jest robotem, albo po prostu zgrywa przed Wami bohatera. Oczywiście są miejsca, które bolą mniej, niż inne. Tatuaż na przedramieniu będzie łatwiejszy do zniesienia, niż ten na żebrach.
Za ból przy tatuowaniu odpowiedzialne są zakończenia nerwowe. Igła, wbijając się w skórę podrażnia je, co powoduje ból. Im więcej zakończeń nerwowych w danym miejscu, tym ból jest bardziej odczuwalny.

Więcej o bólu przy tatuowaniu przeczytasz tutaj – „Czy tatuaż boli?”


3. Prawdopodobnie będziesz musiał poczekać

Dobry tatuażysta ma wypełniony grafik na kilka miesięcy do przodu. Jeśli ktoś proponuje Wam wykonanie tatuażu „od ręki”, to znaczy, że nie ma zbyt wielu klientów, a to może świadczyć o jakości jego prac.

Oczywiście zdarza się, że komuś akurat wypadnie wolny termin w najbliższym czasie. Są też, tzw. walk-in days, czyli wchodzisz do studio, wybierasz wzór i za chwilę masz go już na swoim ciele. Jeśli jednak chcecie, żeby artysta przygotował wzór zgodnie z Waszym pomysłem, to najprawdopodobniej będziecie musieli poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.


4. Tatuaże nie są wieczne

Nawet najlepszy tatuażysta nie jest w stanie dać Wam dożywotniej gwarancji na swoje prace. Oczywiście umiejętności artysty mają kluczowy wpływ na wygląd tatuażu, ale każdy tatuaż będzie się zmieniał wraz z upływem czasu. Dbałość o proces gojenia oraz odpowiednia pielęgnacja skóry potrafią znacznie przedłużyć świeży wygląd tatuażu, ale nie oszukujmy się – jeśli chcemy, żeby nasza dziarka za 10 lat wyglądała jak nowa, to jedynym wyjściem jest wizyta w studio i poprawienie jej.


5. Proces gojenia tatuażu jest długotrwały

Zrobić tatuaż to jedno, dbać o niego to drugie. O ile samo wykonanie trwa od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin (naprawdę duże prace, rozłożone na kilka sesji), to proces gojenia jest zdecydowanie dłuższy. Zakaz kąpieli, zakaz opalania, konieczność regularnego mycia i smarowania odpowiednim kremem – to tylko kilka przykładów. Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie planować swój tatuaż, bo może się okazać, że na wcześniej zaplanowanych wakacjach nie będziecie mogli wykąpać się w morzu, ani zdjąć koszulki na słońcu.

Więcej o pielęgnacji świeżego tatuażu znajdziecie tutaj – „Czego nie można robić po wykonaniu tatuażu?”.


6. Wykonanie tatuażu to nie wyścig

Jeśli marzy się Wam duży i skomplikowany wzór, to musicie być przygotowani na to, że nie uda się go zrobić za jednym podejściem. Zresztą wątpię, że sami chcielibyście spędzić pod igłą więcej niż kilka godzin. Duże projekty rozkłada się zwykle na kilka sesji i raczej rzadko wykonuje się je dzień do dniu. W związku z tym, wykonanie tatuażu od początku do końca może potrwać nawet kilka miesięcy.


7. Wybierz odpowiedniego artystę i studio

Nie ma artystów uniwersalnych. Jeśli szukasz osoby, która wykona Twój tatuaż, najpierw musisz go sobie wyobrazić. Kolejnym krokiem jest znalezienie prac w podobnym stylu i ustalenie ich autorów. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie trafisz na kogoś, czyja wizja tatuażu może znacząco różnić się od Twojego pomysłu. Jeśli chcesz mieć tatuaż w stylu oldschool, to nie szukaj osób które na co dzień pracują, np. w dotworku.

Drugą sprawą jest dobór salonu tatuażu – więcej o tym przeczytasz tutaj  – „Jak wybrać dobre studio tatuażu?”


8. Tatuaż nie jest na całe życie

Jeśli zdarzy się Wam trafić w ręce kiepskiego artysty lub po jakimś czasie stwierdzicie, że Wasz tatuaż był jednak błędem, to nie martwcie się. Tatuaż zawsze można usunąć za pomocą lasera lub przykryć do innym wzorem.

Przygotujcie się jednak na to, że zarówno jedna jak i druga opcja będzie bolesna, również dla Waszego portfela.

Pozdro!

Cześć! Jeśli przeczytałeś ten tekst do końca, to udostępnij go u siebie. Inaczej czekają Cię same nieszczęścia! Teresa z Konina nie udostępniła go u siebie i zsiadło jej się mleko w lodówce. Tadeusz z Grójca również go nie udostępnił i zbiodegradowały mu się wszystkie reklamówki w szufladzie! Arkadiusz z Rumii udostępnił go i następnego dnia wygrał darmowego Harnasia!

Mój instagram – @bearded.inked.awesome


Czytaj również:

6 thoughts on “8 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pierwszy tatuaż

  1. Soo true! Mam wrażenie, że coraz więcej osób robi sobie tatuaże żeby być na czasie, podążać za modą, a nie ze względu na swoje przekonania czy to, co nam się podoba. „Wszyscy mają to ja też muszę”. I potem jest niekiedy płacz 😉 dzięki za ten wpis, daje do myślenia!

  2. Mój pierwszy tatuaż to była droga przez mękę. Co prawda od dawna chciałem zrobić i byłem zdecydowany, ale pierwszy kontakt z igłą był naprawdę nieprzyjemny. Musiałem przerwać sesję na chwilę, bo bym zemdlał. Potem już szło fajnie, ale pamiętam, że pod koniec byłem już wyczerpany (sesja 6 godzin). Dziś minęły 2 lata odkąd go robiłem i zrobiłbym go ponownie. Planuję całe rękawy, ale jeszcze się wstrzymuję. Super wpis, pozdrowienia!

  3. Po laserze przeważnie też zostają ślady, a też nie każdy tatuaż da się „przykryć” innym wzorem czy też poprawić żeby w miarę dobrze wyglądał, więc mimo wszystko lepiej przed zrobieniem dobrze się zastanowić zarówno nad wzorem jak i miejscem (studiem) gdzie chcemy go wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image