Każdy człowiek ma potrzebę kochania

Dzisiejszy post jest raczej z serii „Potrzebne, jak herbata na grillu”. Jeśli w tym momencie wyłączysz stronę, to w Twoim życiu nic się nie zawali. Nie spadnie na Ciebie plaga nieszczęść, ani nie doznasz żadnej krzywdy. Przynajmniej w ciągu najbliższych dziesięciu minut.

Zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że ludzie potrafią zebrać wokół siebie tłum „wyznawców”? Jak to się stało, że Hitler pociągnął za sobą miliony ludzi, którzy ślepo wierzyli w jego zbrodniczy plan? Nie stanął przecież i nie krzyknął „Idziemy podbijać Świat! Kto ze mną, ten palec pod budkę!” i nagle okazało się, że miliony osób też miały taki zamiar, ale jakoś wcześniej nie było okazji. A jak działają sekty? Ludzie oddają im wszystko, co mają, cały swój majątek, poświęcają swoje życie. Gdyby przeciętnej osobie powiedzieć „oddaj mi swój cały hajs, a później się razem zabijemy”, to raczej popukałaby się w czoło i uznała, że kogoś pojebało.


A jednak na świecie jest wiele osób, które zdecydowały się pójść tymi absurdalnymi drogami.


Dlaczego?

Bo coś im obiecano!

Każdy człowiek ma potrzebę bycia akceptowanym, każdy chciałby być lubianym. Każdy człowiek ma potrzebę kochania. To jest jedną z przyczyn naszych największych słabości. Przytoczyłem przykłady Hitlera i sekt, bo w bardzo wyraźny sposób pokazują to, jaki jest mechanizm „bałamucenia” ludzi i przeciągania ich na swoją stronę. „Oddaj mi swój hajs, a później się razem zabijemy” brzmi głupio, ale „ w naszej wspólnocie odnajdziesz miłość i przyjaźń do końca swoich dni. Jesteśmy braćmi i wspieramy się na każdej płaszczyźnie” brzmi już zdecydowanie lepiej. „Lecimy podbijać Świat!” raczej wielu osób nie przekona, ale „Uwolnijmy się z ucisku, walczmy o swoje, jesteśmy rasą panów i nam się to należy” brzmi jak całkiem niezły plan.

Odkąd internet zagościł w większości domów, wyłapywanie słabych jednostek stało się jeszcze prostsze. Fanatyzm nie jest już tylko domeną kibiców piłkarskich, ale widać go na każdym kroku. Jeśli w realnym życiu nie idzie Ci zbyt dobrze, to w internecie bardzo łatwo możesz znaleźć ukojenie. Ludzie są w stanie przymknąć oko na to, że „przywódca grupy” zabił czy okradł kilka osób, jeśli w zamian dostaną akceptację i poczucie przynależności. Wystarczy, że kupisz koszulkę czy czapkę, a już stajesz się częścią wielkiej rodziny, w której każdy poklepie Cię po plecach wtedy, kiedy tylko zechcesz.


Powiedz czasem „sprawdzam”

Dlaczego o tym piszę? Nasze czasy mają to do siebie, że nie liczą się ci, którzy mądrze mówią, tylko ci, których powtarza więcej osób. Wystarczy włączyć telewizor, by zorientować się, że nie rządzą najmądrzejsi, tylko najpopularniejsi. Pięciu głupców ma zdecydowanie większą siłę niż jeden mędrzec. Dlatego zanim sprzedasz swoją duszę w zamian za kilka miłych słów i widmo przyjaźni, staraj się weryfikować swoich liderów. Włącz myślenie i nie idź za tłumem, bo niedługo może się okazać, że naszym kolejnym prezydentem będzie influencer, który ma największą ilość followersów na instagramie.

Czytaj inne bzdury

Pozdro!

Cześć! Jeśli przeczytałeś ten tekst do końca, to udostępnij go u siebie. Inaczej czekają Cię same nieszczęścia! Teresa z Konina nie udostępniła go u siebie i zsiadło jej się mleko w lodówce. Tadeusz z Żagania również go nie udostępnił i odpadła mu podeszwa z klapka! Arkadiusz z Rumii udostępnił go od razu i wygrał darmowego Harnasia!

Odwiedź również fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka. Będzie mi bardzo miło!

Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image