jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? – wpis gościnny Kuby Osińskiego

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, dni są coraz dłuższe, a nasza motywacja do działania wzrasta. Jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej jest bieganie. Jest to jeden z najprostszych sposobów, dzięki którym możemy zadbać o nasze zdrowie i sylwetkę, nie ponosząc przy tym większych kosztów.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc by stworzyć ten tekst poprosiłem o pomoc Kubę Osińskiego – brodacza, fotografa, blogera i zapalonego biegacza, który na swoim koncie ma kilkanaście przebiegniętych maratonów (w tym dwa na bosaka). Zapraszam na wpis gościnny na temat „Jak zacząć biegać”.


Motywacja do biegania

Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie: po co mi to bieganie? Co będzie Was motywować do podejmowania wysiłku? Dla większości będzie to chęć zadbania o kondycje lub sposób na zrzucenie wagi. Świetnie! Właśnie taka motywacja może pomóc Wam wyjść na trening mimo deszczu czy mrozu.

Pierwsze tygodnie przygody z bieganiem będą ciężkie, ale będą dawać bardzo dużo satysfakcji.  Całe szczęście przy każdym treningu będziecie widzieć progres, będą padać rekordy przy każdym wyjściu z domu. Kiedy wpadniecie w szał bicia życiówek nic Was nie zatrzyma. Aplikacje, które będą mierzyć czas, dystans i tempo biegu będą pomagać w motywowaniu Was do kolejnych treningów.

Jeśli chcesz zacząć biegać, żeby zrzucić wagę to musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze rezultaty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach, ale warto w tym wytrwać.


Strój do biegania

Od razu zastrzegam… nie warto rzucać się na ciuchy i buty z najwyższej półki. Na początek wystarczą najprostsze buty (choć to one będą od początku najważniejsze), krótkie spodnie lub dresy i nawet bawełniana koszulka. Kiedy już złapiesz bakcyla i będziesz pewny, że bieganie to Twoja droga (a wierzę, że tak będzie) przyjdzie czas na zakup bardziej zaawansowanych gadżetów, jak zegarki, profesjonalne buty czy koszulki techniczne lub z wełny merino.


Program treningowy dla początkującego biegacza

Przed wyjściem na pierwszy trening warto mieć plan jak to zrobić żeby po pierwszym treningu nie znienawidzić biegania na resztę życia. To nie jest tak, że od razu będziesz w stanie przebiec 10 km. Nie ma w związku z tym żadnego wstydu, to normalne. Jeśli Twoja kondycja nie pozwala Ci na przebiegnięcie choćby kilometra, to przeplataj bieg z marszem. W krótkim czasie na pewno zauważysz progres, a pokonywane dystanse staną się dłuższe.  Sposobem, który polecam na początek „kariery biegacza” jest program, z którego sam korzystałem zaczynając biegać. Plan jest dwuetapowy, możecie go pobrać tutaj:

https://treningbiegacza.pl/uploads/media-library/plakat-plan.jpg

Pod koniec drugiego etapu najprawdopodobniej zaczniesz się wyłamywać i ciągły bieg będzie dłuższy niż zakładany.Muzyka do biegania

Muzyka w biegu to coś, co pozwoli na utrzymanie tempa, motywacji i umili wysiłek. Warto zbudować sobie playlistę. Ja mam swoją playlistę biegową, którą dzielę się na swoim blogu, co poniedziałek – klik.  

Jednak nie każdy lubi biegać ze słuchawkami w uszach. Sam podczas startów, nigdy (z wyjątkiem pierwszego biegu) nie biegam z muzyką. Powody są dwa. Pierwszy to bezpieczeństwo, a drugi to chłonięcie atmosfery. Jednak podczas samotnego biegu muzyka bardzo się przydaje.

bieganie jak zacząć


Na co uważać?

Zagrożeń podczas biegania jest kilka, w zależności od tego gdzie przychodzi Wam biegać. Jeśli biegasz w mieście to musisz uważać na przechodniów, rowerzystów, psy rzucające się na kostki, ale najważniejsze to uważać na samochody. Starajcie się nie przebiegać przez przejścia dla pieszych. Po pierwsze to nielegalne (nawet na przejściach ze światłami). Po drugie, można łatwo zostać trafionym przez auto.

Jeśli biegasz na wsi to musisz jeszcze bardziej uważać na samochody, sprzęt rolniczy i wolno biegające większe psy. Dodatkowo, trzeba sobie inaczej zaplanować ścieżkę biegową, bo w razie chwilowej niemocy nie uratuje Was w razie kryzysu komunikacja miejska.


Konsekwencje

Bieganie prowadzi najczęściej do lekkiego zwichrowania psychiki. Będziecie mocno monotematyczni na spotkaniach ze znajomymi. Zaczniecie planować weekendy pod starty i długie wybiegania. Będziecie oszczędzać kasę na sprzęt sportowy i opłaty startowe. Poznacie masę innych dziwnych ludzi, którzy mają podobne odchylenia od normy. Będziecie znać swoje ciało, jego możliwości i poznacie części ciała, o których istnieniu do tej pory nie byliście świadomi. Będzie Was bolało, ale będzie to przyjemny ból po dobrze wykonanej pracy.

Dodatkowo, bieganie ma wielki wpływ na zdrowie! Wasze ciało będzie się zmieniać na lepsze, a wejście po schodach nie będzie już takie trudne jak kiedyś.

Powodzenia!

Wielkie dzięki Kuba! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat biegania, to polecam odwiedzić stronę kubaosinski.eu.

A Wam życzę powodzenia w walce z coraz dłuższymi dystansami, pokonywanymi w coraz krótszym czasie. Wasze Ciało na pewno Wam podziękuje, a zdobyta kondycja przyda się nie tylko podczas biegania. Pamiętajcie, że nie musicie od razu rzucać się na maraton. Do wszystkiego dochodzi się małymi kroczkami, ale każdy, nawet najmniejszy krok powinien być motywacją do postawienia kolejnego. Wtedy efekty przyjdą szybciej niż myślicie 😉

Pozdro!

Czytaj więcej!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


Czytaj również:

1 thought on “Jak zacząć biegać? – wpis gościnny Kuby Osińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image