plantwear zegarki

Serce w kawałku drewna – z wizytą w fabryce Plantwear

Jakiś czas temu, przez zupełny przypadek wpadłem w sieci na artykuł dotyczący firmy Plantwear. Firmę znałem już od dawna, w zasadzie pamiętam ich początki, ale nie wiedziałem, że znajduje się ona niecałą godzinę jazdy od Lublina. Po wyciecze do palarni kawy Coffee and Sons, postanowiłem sobie, że będę odwiedzał więcej ciekawych miejsc na Lubelszczyźnie. Firma Plantwear wydała mi się idealnym celem na kolejną wyprawę.

Zanim przejdę to tego, co działo się w fabryce, muszę poruszyć jeszcze jeden temat. Wysyłam sporo maili z różnymi zapytaniami. Zwykle zaznaczam, że będę wdzięczny, jeśli dostanę jakąkolwiek odpowiedź, nawet jeśli miałaby być negatywna. I zwykle dostaję… nic. Nawet krótkiego „goń się typie”. Z mailem do Plantweara zbierałem się dosyć długo, bo gdzie mnie tam do takiej firmy. Pół miliona fanów na Facebooku, to co ja, mały żuczek mogę im zaoferować? Co ich obchodzi, że pisze do nich jakiś Krzysiek z internetu? W końcu się zebrałem i… dostałem odpowiedź chyba w najszybszym możliwym terminie! Wymieniliśmy z Agnieszką kilka maili i niecały tydzień później mogłem spakować kanapki w plecak i ruszać w drogę. Bardzo dziękuję!


Wycieczka po fabryce Plantwear

Po fabryce zegarków i akcesoriów z drewna oprowadzali mnie Danuta – kierownik produkcji i Mateusz – technolog drewna. Bardzo sympatyczni ludzie. Jeszcze nie raz to podkreślę, ale to właśnie ludzie w tej firmie są w moich oczach jej największą wartością. Na każdym poziomie spotykałem tam uśmiechnięte, pozytywne osoby. Mimo, że firma jest znaczącym graczem na rynku, czuć w niej było luźną, przyjazną atmosferę. Od pierwszego kontaktu mailowego, po każdego pracownika fabryki.

plantwear


Firma Plantwear kojarzy się głównie z drewnianymi zegarkami, ale poza nimi produkuje również drewniane okulary, bransoletki i kwiaty. Historia każdego produktu zaczyna się w fabryce od kawałka drewna, który przechodzi przez ręce wielu osób, by finalnie trafić do klientów. Moje wyobrażenie wielkiej hali produkcyjnej, w której kawałek drewna wrzuca się na taśmę, a następnie seria maszyn zamienia go w zegarek, legły w gruzach.

plantwear okulary


Kiedy drewno trafia do fabryki, zostaje pocięte na małe kawałki. Następnie wycinane są z niego pojedyncze elementy (tarcze, koperty, elementy bransolet), które składać się będą na finalny produkt. Po wycięciu, część elementów trafia pod laser do wypalania grawerów. Reszta idzie bezpośrednio w ręce osób, które zajmują się polerowaniem każdej, nawet najmniejszej części. Wszystkie elementy wymagają ręcznego oczyszczenia i wygładzenia krawędzi. Każda część prędzej czy później przechodzi przez ręce osoby, która dba o to, żeby jej kształt był idealny. Nie ma tu żadnej maszyny, która jest w stanie zrobić to tak jak człowiek.

drewniane okulary


W Plantwear to ludzie nadają produktom unikatowy charakter

Po nadaniu wszystkim częściom odpowiedniego kształtu, przychodzi czas na złożenie wszystkiego w całość. Tu również za wszystko odpowiadają ludzie. Gotowe elementy trafiają w miejsce, gdzie grupa osób, ręcznie składa i skleja je do momentu, aż produkt będzie gotowy do użycia. Wymaga to niemałej precyzji, cierpliwości i skupienia. Wyobraźcie sobie, że musicie przykleić do tarczy znaczniki godzin i minut. Elementy są bardzo małe i nie ma tam miejsca na najmniejszą pomyłkę. Wielki szacun dla osób, które to robią! Ze zwykłego kawałka drewna robi się tu rękodzieło najwyższej jakości.

plantwear zegarek


Każdy produkt, jaki macie okazję kupić w sklepie Plantwear ma niepowtarzalny charakter. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, dlatego każdy zegarek, okulary czy bransoletka nieznacznie różnią się od siebie. Do tego minimalna ilość maszyn w procesie produkcji sprawia, że w każdą sztukę wkładane jest serce osób, które ręcznie pracują, by spełnić najwyższe oczekiwania klientów.


Zostań akcjonariuszem Plantwear

Jeszcze niedawno, bo około czterech lat temu Plantwear miał w swojej ofercie dosłownie kilka modeli drewnianych zegarków. Dziś jest z pewnością najbardziej rozpoznawalną polską firmą, produkującą zegarki i akcesoria z drewna. Ciężko zliczyć ile produktów mają dziś w sprzedaży. W 2018 roku sprzedali prawie 30 tysięcy sztuk produktów, a ich przychody wyniosły prawie 5 milionów złotych. Wszystko to osiągnięte zostało za pomocą rąk ludzi, którzy w tej firmie odgrywają wielką rolę, na każdym etapie: od produkcji, przez marketing, po sprzedaż. Wynik jest imponujący, ale firma nie spoczywa na laurach. Niedawno do emisji weszły akcje, dzięki którym możesz już za 99 złotych zostać inwestorem i wesprzeć polski biznes, a przy okazji stać się częścią prężnie rozwijającej się firmy! Jestem akcjonariuszem firmy Plantwear – to brzmi dumnie! Wystarczy wejść na stronę Emisja Plantwear.


#plantweartrees

Plantwear znany jest również ze swojej akcji na rzecz środowiska #plantweartrees. Za każde zdjęcie wrzucone na Instagram z hashtagiem #plantweartrees, firma sadzi jedno drzewo!

plantwear bransoletki

Bardzo dziękuję za możliwość zobaczenia na własne oczy tego, jak powstają produkty Plantwear oraz bardzo miłe przyjęcie! Do tej pory były to dla mnie po prostu drewniane zegarki. Dziś wiem, że za każdym zegarkiem kryje się historia zaczynająca się od zwykłego kawałka drewna, w który ludzie wkładają kawałek serca. Podczas pisania tego tekstu złożyłem zamówienie na swój pierwszy drewniany zegarek i już nie mogę się go doczekać!

Sklep i strona internetowa Plantwear: www.plantwear.pl

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


Czytaj również:

3 thoughts on “Serce w kawałku drewna – z wizytą w fabryce Plantwear

  1. takie cudeńka z drewna to prawdziwe arcydzieła:)
    Ja jestem zakochana w naturalnych dodatkach. Do tej pory myślałam,że drewniane zegarki= plantwear, ale znalazłam superfajny sklep, gdzie poza zegarkami jest jeszcze galanteria, biżuteria, czy ozdoby do domu. Wszystko jak widzę polskie marki więc dodatkowy plus. Kupiłam sobie piękną drewnianą muszkę. Kontakt miałam wyśmienity i obsługa podobnie jak w plantwear miła. Jak ktoś będzie szukał to uważam,że https://wood-shop.pl jest godny polecenia co też zrobiłam na ich fejsie :))) Jeden i drugi sklep są po prostu boskie. Szkoda,że nie działają w sumie razem. Wtedy już bym niczego więcej nie potrzebowała 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image