znaczenie tatuaży

Znaczenie tatuaży – oldschool

Oldschool to mój ulubiony styl w sztuce tatuowania. Jego pionierami byli amerykańscy żołnierze i marynarze, którzy ozdabiali swoje ciała, upamiętniając ważne dla nich osoby i momenty. Charakteryzuje go gruba kreska i ograniczona paleta kolorów. Zwykle są to czarny, czerwony, niebieski i żółty. Zyskały one popularność w latach dwudziestych XX wieku.

Jednym z ojców, a na pewno jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów związanych z początkami oldschoolowych tatuaży jest „Sailor Jerry” Collins, którego prawdopodobnie kojarzycie charakterystycznymi butelkami rumu. Jako młody mężczyzna wstąpił do marynarki wojennej i podczas wypraw do Polinezji nauczył się tatuować.

Jestem zdania, że tatuaż nie musi mieć szczególnego znaczenia. Dla każdej osoby może oznaczać coś innego. Mam wytatuowane jaskółki, które wcale nie oznaczają, że… co oznaczają jaskółki dowiecie się za chwilę. Jednak pierwotna funkcja tradycyjnych, oldschoolowych tatuaży (poza ozdobną) wiązała się z przypisywaniem ich konkretnych znaczeń.


Tatuaż jaskółka

tatuaż jaskółka znaczenie

Jaskółki wytatuowane na ciele oznaczały, że marynarz przepłynął 5000 mil. Poza oznaczeniem doświadczenia marynarza, jaskółkom związane są z ideą powrotu. Po pierwsze jaskółka, to ptaki które migrują, ale zawsze wracają do swojego domu. Po drugie, sądzono że jeśli marynarz umiera na morzu, to jaskółki niosą jego duszę do nieba.Tatuaż czaszka

Czaszka często zdobiły ciała najemników i poszukiwaczy przygód, czyli ludzi, którzy swoim zachowaniem pokazywali, że godzili się ze śmiercią.
Tatuaż wąż

Węże przedstawiane były głównie w pozycji „gotowej do akcji”. Oznaczały mniej więcej „nie nadepnij na mnie”, chroniąc przed złem, awanturami i odstraszając potencjalnych przeciwników.

Węża traktowano także za symbol odrodzenia, ze względu na jego umiejętność zrzucania skóry.


Tatuaż kotwica

Kotwice oznaczały stabilizacje. Często łączono je z imionami bliskich osóo (matki, żony, dziewczyny), które dawały stabilizację w życiu.

Dwie skrzyżowane kotwice na dłoni oznaczały stopień bosmana.Tatuaż pantera

Pantera jest symbolem męstwa. Często przedstawiana była z groźną miną i elementami krwi. Innym znaczeniem tatuażu przedstawiającego panterę było połączenie z naturą.


Tatuaż orzeł

Orzeł jest symbolem Ameryki, reprezentującym męstwo, honor i mądrość. Dla żołnierzy i marynarzy był oznaką przywiązania do swojego kraju.Tatuaż gwiazda

Gwiazda miała przynosić marynarzom szczęście, by zawsze znaleźli drogę do domu.


Tatuaż serce

Serce często było łączone z imionami bliskich i miało o nich przypominać podczas długiej rozłąki.


Tatuaż statek

Statki tatuowali sobie marynarze, którzy opłynęli Przylądek Horn.


Świnia i kogut

Podczas II Wojny Światowej wierzono, że tatuaż przedstawiający świnię i koguta ma ochronić marynarza przed utonięciem. Świnie i koguty były transportowane statkami w drewnianych skrzyniach, które podczas zatopienia statku pozwalały im często zostać jedynymi stworzeniami, które przeżyły.


Żółw

Podobnie jak jaskółki, żółw był symbolem doświadczenia marynarza. By zasłużyć na tatuaż przedstawiający żółwia, trzeba było przepłynąć równik.


Tatuaż lina

Lina opleciona na nadgarstku oznaczała stopień pokładowego.


Tancerka hula

Tancerki hula to charakterystyczny motyw dla tatuaży Sailor Jerry’ego. Oznaczały, że marynarz odwiedził Hawaje.


Tatuaż róża

Motyw róży zdobył popularność nieco później i jak łatwo można się domyślać kojarzony jest z miłością.


Tatuaż sztylet

Sztylet to popularny wzór wśród żołnierzy. Jest symbolem wojny, sprawiedliwości i śmierci. W dawnych czasach sztylet bywał często ostatnią deską ratunku. Kiedy zawodziły inne rodzaje broni, na sztylet zawsze można było liczyć.

znaczenie tatuaży


Dziś znaczenie tradycyjnych tatuaży się rozmyło. Każdy ma możliwość wytatuować sobie co tylko zechce, bez zwracania uwagi na pierwotne znaczenie. Nie mi oceniać czy poszło to w dobrą stronę, czy nie. Moje zdanie jest takie, że na naszym ciele możemy nosić co chcemy, o ile nie obraża to innych. Znaczenie tatuaży jest dla mnie drugorzędną sprawą. Ważniejsza jest jakość ich wykonania.

Powyższy tekst potraktujcie raczej jako lekcję historii, a nie aktualną tabelę znaczeń poszczególnych tatuaży, którą wykorzystacie przy doborze nowego wzoru.

Pozdro!

Czytaj więcej!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś. Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta jeśli uważasz, że jest ciekawy. Z góry wielkie dzięki! 


Czytaj również:

Znaczenie tatuaży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image