grzebień do brody

Po co nam grzebień do brody?

Wielu z nas wie, że kartacz jest podstawowym akcesorium do pielęgnacji brody. Szczotka nabita naturalnym włosiem niewątpliwie jest narzędziem zapewniającym szereg korzyści wynikających z jej stosowania. W takim razie skoro kartacz jest tak ważnym narzędziem, to po co nam grzebień do brody?


Czym kierować się przy wyborze grzebienia do brody?

Przede wszystkim materiałem. Zwykłe, plastikowe grzebyki nie sprawdzą się na naszej brodzie, a wręcz przeciwnie – mogą zaszkodzić. Plastik ma to do siebie, że przy kontakcie z włosem elektryzuje się. Po uczesaniu brody, włosy naładowane ładunkami elektrycznymi będą uciekać, przez co broda będzie się źle układać. Jeśli dobrze poszukacie, to traficie również na grzebienie metalowe. Wyglądają bardzo efektownie, ale traktujcie je raczej w kategorii gadżetów, niż narzędzi do czesania brody. Metalowe grzebienie mogą uszkadzać włos, przez co nasza broda bardziej ucierpi, niż zyska.

Dobry grzebień do brody wykonany jest z drewna lub specjalnego tworzywa, które się nie elektryzuje. Który jest lepszy? Tak naprawdę ten, który bardziej się Wam podoba. Zarówno drewno, jak i specjalne tworzywo będą działać podobnie. Mogłoby się też wydawać, że grzebień z tworzywa będzie bardziej trwały. Być może, ale dobrze wykonany i zaimpregnowany grzebyk z drewna również posłuży nam na lata. Rodzajów drewna, z których wykonane są grzebienie do brody jest wiele. Najpopularniejsze to buk i cedr.

Ważnym aspektem przy wyborze grzebienia jest gęstość jego ząbków. Należy dobrać ją do rodzaju brody. Jeśli Twoja broda jest gęsta i kręcona, to wybierz grzebień z rzadszym rozłożeniem ząbków. Jeśli masz prosty zarost, który rzadko się plącze, to możesz wybrać nieco gęstszy grzebień.

Dla osób z wrażliwą skórą lepszym wyborem będzie grzebień drewniany z łagodnie zakończonymi ząbkami. Grzebienie z tworzywa są twardsze, a ich ząbki zakończone są „na ostro”, dlatego mogą ranić i podrażniać wrażliwą skórę.


Po co nam grzebień do brody?

Grzebień do brody, przyda się nam przede wszystkim w trzech sytuacjach:

  • Rozczesywanie brody

Włosie w kartaczu jest dosyć gęste, co może sprawiać trudności przy rozczesywaniu brody. Posiadacze gęstych, kręconych bród wiedzą, że użycie kartacza na takie poskręcane włoski może skończyć się ich wyrwaniem. Wilgotne włosy warto najpierw rozczesać za pomocą grzebienia, a kartacza użyć na koniec, by pomógł rozprowadzić olejek po brodzie.

  • Do wyczesania resztek po jedzeniu

Do zaschniętego keczupu grzebień raczej się nie przyda, ale zdarza się, że po posiłku w naszej brodzie i wąsach zostanie trochę okruszków, które wpadają głęboko między włosy. Wtedy grzebień jest najlepszym narzędziem, by je stamtąd wydostać. Pamiętajcie, że pozostawienie resztek jedzenia w brodzie to dwa potencjalne problemy. Po pierwsze nasza broda wygląda niechlujnie, przez co zamiast budzić zachwyt, zaczyna budzić obrzydzenie. Po drugie, resztki jedzenia są bardzo dobrą pożywką dla bakterii żyjących w naszym zaroście.

  • Modelowanie brody

Kartacz ma zwykle dość dużą powierzchnię i ciężko nim precyzyjnie uczesać brodę. Zresztą pisałem już, że nie do tego on służy. Grzebieniem możesz w łatwy sposób ogarnąć pojedyncze pasma brody, z którymi masz problem.


Jaki grzebień do brody wybrać?

Sklepy oferują nam wiele modeli o mniej lub bardziej finezyjnych kształtach. Zastanawiasz się który wybrać?

Wiecie już, że grzebień musi być wykonany z drewna lub specjalnego tworzywa. Według mnie drewniane grzebienie wyglądają dużo lepiej i mają w sobie więcej klasy.

Wiecie też, że duże znaczenie przy wyborze grzebienia do brody ma szerokość rozstawienia ząbków. Im broda dłuższa, tym bardziej zauważycie, że jest to istotna sprawa. Mało jest szczęśliwców, którzy mają idealnie prostą brodę, a cała reszta nie chce przecież, żeby grzebień wyrywał im to, co często hodowali latami.

Wielkość grzebienia również wpływa na jego użyteczność. Dużym grzebieniem na pewno szybciej rozczeszemy brodę, ale będzie dla nas niewygodny, kiedy będziemy chcieli go użyć poza domem. Mały grzebyczek można schować, np. do kieszeni koszuli czy marynarki i użyć po jedzeniu na mieście.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czego używać do brody: kartacza czy grzebienia, to teraz już wiecie, że te dwa narzędzia spełniają inne funkcje i warto mieć jedno i drugie.

Szukasz grzebienia do brody? Tu masz linka, który Ci pomoże – klik.

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!

Czytaj więcej!


Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image