co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Wiosna to taki okres, kiedy przyroda budzi się do życia. Dni są coraz dłuższe, słońce świeci coraz częściej, a my mamy więcej energii do działania.

Jedną z rzeczy, którą wiosną robi wiele osób są wiosenne porządki w garderobie. Grube kurtki i ciężkie buty chowamy głęboko w szafie, a w ich miejsce wyjmujemy rzeczy, które będą bardziej adekwatne do aktualnej pogody. Założę się, że przy okazji takich porządków znajdujecie w szafach również masę rzeczy, których nie macie zamiaru już nigdy założyć. Uwierzcie mi, że te rzeczy mogą pomóc wielu osobom, a śmietnik to najgorsze miejsce, gdzie możecie je zanieść.

Rynek odpadów tekstylnych w Polsce szacowany jest na ponad 2 000 000 ton rocznie. Oznacza to, że przeciętny Polak co roku pozbywa się ogromnych ilości niepotrzebnych ubrań. Nie każdy jednak wie, że większości z nich można nadać drugie życie. O ile stare skarpety nadają się raczej do wyrzucenia, to kurtka, która wyszła z mody może się jeszcze komuś przydać.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Mam przynajmniej kilka propozycji!


Oddać bezpośrednio potrzebującym

Jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie na pewno miejsca, gdzie ludzie potrzebujący wrzucają swoje prośby o pomoc. Krąży wiele legend o roszczeniowych mamuśkach, czy o ludziach, którzy starają się oszukać innych, ale uwierzcie mi, że wystarczy kilka zdań rozmowy, żeby taką osobę zweryfikować. Na pewno znajdziecie tam osoby, które potrzebują pomocy i bez marudzenia odbiorą od Was niepotrzebne ubrania.


Instytucje pomagające bezdomnym i ubogim

W każdym większym mieście istnieją fundacje pomagające ubogim i bezdomnym. Po wpisaniu w google nie powinno być problemu ze znalezieniem takich miejsc. Pamiętajcie jednak, że jeśli ktoś jest bezdomny, nie oznacza to, że zasługuje na dziurawe spodnie. Przekażcie ubrania, które nadają się jeszcze do użytku.


Sprzedaj

Ta metoda wymaga wiele czasu i cierpliwości, ale przynosi korzyści w postaci gotówki. Na pewno znasz portale, gdzie można wystawić na sprzedaż niepotrzebne ubrania, które nadają się jeszcze do użytku.


Kontenery PCK

Na pewno macie taki w swojej okolicy. Musicie jednak wiedzieć, że odzież, którą wrzucacie do kontenera nie trafia do potrzebujących. Firmy, które stawiają kontenery wykorzystują zebrane tekstylia do różnych celów (zwykle jest to sprzedaż w różnych formach), a część z zysku jest przekazywana na cele charytatywne. Nie jest to wcale mała część, więc nie obawiajcie się, że ktoś wykorzystuje waszą dobroć.


www.ubraniadooddania.pl

To najwygodniejsza metoda, bo nie wymaga od nas nawet wychodzenia z domu! Wystarczy spakować stare ubrania do worków na śmieci (60l), wejść na stronę www.ubraniadooddania.pl, wybrać akcję charytatywną, którą chcecie wesprzeć i zamówić bezpłatnego kuriera, który wszystko od Was odbierze. Każdy kilogram Waszych niepotrzebnych ubrań to 1 zł przekazany na wybraną akcję.

Was nie kosztuje to zupełnie nic. Pozbywacie się niepotrzebnych rzeczy, a przy okazji pomagacie potrzebującym. Czy znacie jakąś łatwiejszą metodę, żeby pomagać? A przy okazji, jeśli wiemy, że pomagamy, to może łatwiej będzie wyrzucić w końcu ulubiony sweter ze studiów, w którym nie chodzimy już od 10 lat, ale trzymamy go z sentymentu 😉

gdzie oddać niepotrzebne ubrania

Pozdro!

Czytaj więcej!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś! Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij posta, jeśli uważasz że jest ciekawy. Wielkie dzięki!


Czytaj również:

2 thoughts on “Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

  1. Fajnie że o tym piszesz! Ja również staram się znajdować moim ubraniom drugi dom, szczególnie tym które jeszcze nie są zniszczone, ale w których po prostu nie chodzę. Ktoś może przecież z nich jeszcze korzystać 🙂 zawsze można oddać je potrzebującym czy sprzedać, jeśli są w dobrym stanie. Posyłam dalej!

    1. Dzięki! 🙂 Ja czekam właśnie na potwierdzenie ile kilogramów udało mi się nazbierać dla ubraniadooddania.pl 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image