dlaczego warto mieć gotówkę

6 powodów, dla których warto mieć gotówkę w portfelu

Gotówka powoli staje się reliktem przeszłości. Coraz więcej płatności dokonujemy za pomocą karty (lub telefonu) i nie ma w tym nic dziwnego. Taka forma płatności jest dużo wygodniejsza pod wieloma względami, np. oszczędzamy miejsce w portfelu, czy nie musimy czekać na wydaną resztę.

56% Polaków deklaruje, że woli płatności kartą. Na tle innych krajów, to całkiem dobry wynik dla zwolenników gotówki, ale z roku na rok gotówka odchodzi coraz bardziej w zapomnienie.

Są jednak sytuacje, kiedy gotówka się przydaje. Jako facet powinieneś być przygotowany na każdą sytuację. Na pewno też wiesz, że wypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie.

Oto 6 powodów, dla których zawsze powinieneś mieć gotówkę w portfelu.


1. Karta bywa zawodna

Karta, tak jak każda inna rzecz ulega zniszczeniu. Nosząc ją w portfelu narażona jest na pęknięcia i przetarcia (zwłaszcza, jeśli nosisz portfel w tylnej kieszeni). Z moją jest podobnie – mam nawet taki jeden bankomat, który nie odczytuje mojej karty. Przetarty chip czy „rozmagnesowanie” karty skutecznie uniemożliwią Ci płatność czy wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu.


2. Banki bywają zawodne

Zdarzyła mi się kiedyś większa awaria w banku, która nie tylko uniemożliwiła mi płatność kartą, ale nakazywała zatrzymać moją kartę jako skradzioną. Nie będę wnikał w całą procedurę zatrzymania, ale śmieszne było to, że zamiast zatrzymać złodzieja zatrzymywali kartę, a po awarii zupełnie inna osoba w sklepie oddała mi ją bez sprawdzenia mojej tożsamości. W moim przypadku konsekwencje były niewielkie, poza nerwami, zamieszaniem i stratą czasu, ale w internecie przeczytałem masę komentarzy na temat zjedzonych obiadów czy zatankowanego paliwa, których nie dało się zwrócić i nie zapłacić.

Poza tym, bankomaty również bywają zawodne. Wyobraź sobie, ze jesteś na wakacjach w obcym mieście. Jest upalny dzień, a Ty umierasz z pragnienia. W sezonowym sklepiku nie ma możliwości płatności kartą, a najbliższy bankomat nie działa. Szukaj innego, zamiast delektować się urlopem.

Jest też jeden bankomat w Solinie, gdzie w sezonie notorycznie nie ma pieniędzy. A innego w pobliżu nie znalazłem. Grillowany pstrąg czy oscypek przeszedł koło nosa.


3. Napiwki

Nie wszystkie restauracje mają możliwość dobicia napiwku do płatności kartą. Zjadłeś pyszną kolację, a kelner była na twoje skinienie, więc wypada zostawić mu za to kilka złotych, prawda? Pracowałem w gastro kilka ładnych lat i wiem, że często przepadały mi przez to napiwki.


4. Brak możliwości płatności kartą

Tak, to się nadal zdarza. Widzisz ostatnie miejsce na płatnym parkingu obok miejsca koncertu, ale można płacić tylko gotówką. Jedziesz do bankomatu, ale jest już za późno…

Wiem, że mamy XXI wiek, ale weźcie pod uwagę, że sporo przedsiębiorców zaczynało swoje biznesy kilkadziesiąt lat temu i przystosowanie się do nowych technologii nie jest dla nich proste. W marketach, na stacjach benzynowych czy w sieciówkach zwykle nie będziesz miał problemu, ale jeśli wybierzesz się gdzieś za miasto, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na sklep, który przyjmuje tylko gotówkę.

Brak możliwości płatności kartą to częsty minus sezonowych stoisk w turystycznych miejscowościach. Szkoda byłoby z tak błahego powodu nie spróbować oscypka będąc w górach lub wywołać płacz dziecka, bo za watę cukrową można płacić tylko gotówką.


5. Kontrolujesz swoje wydatki

Badania dowodzą, że płacąc kartą wydajemy więcej. Jeśli wkładasz rękę do kieszeni i widzisz, że masz 20 zł, to nie wydasz więcej niż masz. Płacąc kartą kontrola wydatków jest dużo trudniejsza.

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, to lepiej mieć to na oku. Mało kto zagląda przecież na konto, żeby sprawdzić ile wydał w tym tygodniu.


6. Chronisz swoją prywatność

Zdarzyło Ci się kiedyś, że po zatankowaniu samochodu i płatności kartą dostałeś smsa z banku z reklamą OC/AC? Dokładnie, wszystkie Twoje transakcje są rejestrowane. Do tego, jeśli dajesz komuś kartę, to od razu może z niej odczytać Twoje imię i nazwisko. Nie wiem jak mogłoby to być wykorzystane przeciwko nam, ale lepiej być przezornym. Dodatkowo, jeśli jesteś płatnym zabójcą i poszukuje Cię policja w kilku krajach, to płacąc swoją kartą bardzo szybko Cię namierzą, ale to już pewnie wiesz.

Nie ma konieczności noszenia na co dzień w portfelu całej swojej wypłaty. Jeśli szykuje Ci się większy wydatek, to zwykle jest zaplanowany. Chyba, że masz gest i będąc na spacerze kupujesz nowy telewizor czy rower. Zwykle jednak tego nie robimy. 100 zł to bezpieczna kwota, którą powinieneś mieć w portfelu. Idealnie, jeśli będzie w mniejszych nominałach. Wtedy w każdej sytuacji będziesz przygotowany na wydatek. Możesz dzięki temu zaoszczędzić. Przede wszystkim czas i nerwy.


Czytaj więcej!

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś. Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub po prostu udostępnij jakiś wpis, jeśli uznasz go za wartościowy. Z góry dzięki za wsparcie!


Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image