zakażenie tatuażu

Zakażenie tatuażu i zakażenie krwi – jak rozpoznać?


Niestety, nadal żyjemy w realiach, gdzie higiena wykonywania tatuażu pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się, że „artyści” wykonują tatuaże w kiepskich warunkach, bez użycia sterylnego sprzętu. Zdarza się też, że osoby tatuowane kiepsko dbają o swoje tatuaże w pierwszych (kluczowych) dniach po zrobieniu. Objawów występujących po wykonaniu tatuażu jest wiele. Jednymi nie trzeba się zwykle przejmować, bo są naturalną koleją rzeczy i same ustępują. W przypadku innych trzeba jak najszybciej interweniować. Jednymi z powikłań po wykonaniu tatuażu, którymi szczególnie powinniśmy się przejąć jest zakażenie tatuażu oraz zakażenie krwi.

Masz już swój nowy tatuaż. Być może to pierwszy raz, kiedy tusz pojawił się pod Twoją skórą. Skóra jest czerwona i opuchnięta – nie panikuj. O powikłaniach, jakie mogą występować po wykonaniu tatuażu pisałem tutaj – jest ich naprawdę dużo. Jeśli jednak uważasz, że Twoja dziara nie goi się tak jak powinna, a jej wygląd budzi Twój niepokój, to warto sprawdzić czy nie doszło do zakażenia. Jest to jedno z najgorszych powikłań, jakie mogą dopaść człowieka.

Nie każde zakażenie tatuażu jest zakażeniem krwi. Do zakażenia krwi dochodzi w momencie, kiedy infekcja dostanie się do krwiobiegu. Może to być niebezpieczne nie tylko dla naszego tatuażu, ale również dla naszego życia i zdrowia.

zakazenie krwi

Jak rozpoznać zakażenie tatuażu?

 1. Po wykonaniu tatuażu skóra jest opuchnięta, zaczerwieniona i bolesna – to normalne, ale jeśli ten stan utrzymuje się dłużej niż dwa dni, to powinieneś zwrócić uwagę na swój tatuaż. Przed upływem tego czasu ciężko stwierdzić czy wystąpiło zakażenie tatuażu. Duże i skomplikowane wzory mogą goić się nieco dłużej od małych, prostych dziarek.
 2. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż trzy dni, udaj się do salonu tatuażu. Tatuażysta obejrzy swoje dzieło i oceni, czy trzeba udać się do lekarza.
 3. Połóż dłoń na tatuażu. Jeśli czujesz, że skóra w tym miejscu ma wyższą temperaturę niż reszta ciała, może to oznaczać, że doszło do infekcji.
 4. Swędzenie jest naturalnym objawem podczas procesu gojenia. Jednak jeśli rozprzestrzenia się ono na większą powierzchnię, może to oznaczać, że wystąpiła reakcja alergiczna.


Zakażenie krwi – objawy

Jeśli na skórze wokół Twojego tatuażu pojawiają się czerwone linie/smugi, to znak, że mogło dojść do zakażenia krwi. Zaczerwienienie jest normalną sprawą, ale powinno zniknąć najpóźniej następnego dnia. Jeśli zauważysz takie objawy, to jak najszybciej udaj się do lekarza. W tym momencie wyłącz komputer i ruszaj! Serio!

Innymi symptomami występującymi przy zakażeniu krwi są:

Gorączka i dreszcze

Przyśpieszone tętno

Szybki, płytki oddech

Symptomami zakażenia tatuażu (nie krwi) są:

Długo utrzymujące się zaczerwienienie

Długo utrzymujące się opuchlizna i ból

Nieprzyjemny zapach tatuażu

Wydzielina z tatuażu (nie mylić z mieszaniną osocza, tuszu i krwi – to normalne)

Zauważyłeś to u siebie? Ruszaj do lekarza!

Jeśli nie masz pewności czy Twoje objawy wskazują na zakażenie, czy reakcję alergiczną, to możesz wstąpić do studia tatuażu. Tylko dobrego, które o higienie wie wszystko!

zakażenie tatuażu


Leczenie zakażonego tatuażu

Największym wrogiem zainfekowanego tatuażu jest… woda. Utrzymuj tatuaż w suchych warunkach. Nie bierz kąpieli! Szybkie przechlapanie wodą i delikatne przetarcie czystym, papierowym ręcznikiem do sucha, to maks. Tatuaż trzymaj pod opatrunkiem, który ochroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Pod opatrunek użyj maści antybiotykowej, ale o tym powie Ci już lekarz. W okresie leczenia szczególnie ważne jest dbanie o odpowiednią higienę zainfekowanego miejsca.

Dodatkowo można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, doustne antybiotyki i lód w celu zmniejszenia obrzęku.

Jeśli jesteś tym pechowcem, u którego doszło do zakażenia krwi, to tak jak pisałem wcześniej – udaj się jak najszybciej do lekarza! Nie szukaj pomocy w internecie, bo to poważna sprawa, której nie można bagatelizować! Oby wszystkich Was to omijało!


Zakażenie tatuażu – zapobieganie

Nie ma leku czy szczepionki, która zapobiegnie zakażeniu tatuażu, ale to w dużej mierze po Twojej stronie leży czy do takiego zakażenia dojdzie. Przede wszystkim wybieraj rozsądnie salony tatuażu i artystów, u których się dziarasz. Po pierwsze zwróć uwagę na higienę panującą w studio. Sprawdź czy używają rękawiczek, jednorazowych sprzętów i odpowiednio zabezpieczają i dezynfekują swoje stanowisko pracy. Więcej o tym jak wybrać dobre studio tatuażu znajdziecie tutaj.

Sami również dbajcie o higienę swojego tatuażu. Chrońcie go przed czynnikami zewnętrznymi i używajcie dobrych kosmetyków do ich pielęgnacji. W ciągu kilku pierwszych dni po zrobieniu Wasz tatuaż naprawdę wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pozdro!


Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem. Jestem człowiekiem i bardzo się cieszę jeśli dostaję od Was jakąś interakcję. Wejdźcie na mój fp Bearded, inked and awesome i zostawcie lajka, komentarz lub udostępnijcie coś co uważacie ze wartościowe. Będzie mi mega miło! Dzięki!

Czytaj również:


6 thoughts on “Zakażenie tatuażu i zakażenie krwi – jak rozpoznać?

 1. Ja mam takie pytanie, bo wczoraj zrobiłam sobie tatuaż, jest mały bez wypełnienia, taki delikatny. Przeziębiłam się jednak i chciałabym wziąć apap, czy są jakieś przeciwwskazania? Czy może się przez to rozlać albo coś innego z nim stać?
  Bo wiem, że nie należy zażywać przeciwbólowych przed robieniem, bo rozrzedza to krew… A jak się sytuacja ma nie całe 24h po zrobieniu tatuażu?

  1. Cześć!
   Unikaj leków na bazie kwasu acetylosalicylowego – czyli, np. Aspiryny, Polopiryny, bo one rozrzedzają krew. Paracetamol lub ibuprofen możesz śmiało łyknąć.
   Dodatkowo, unikaj leków na kaszel i katar na bazie acetylocysteiny. One też rozrzedzają krew.

 2. Ważny wpis. Warto podkreślać do znudzenia, że świeży tatuaż to świeża rana i wymaga szczególnej dbałości. Przez kilka tygodni przede wszystkim – nie dotykamy go bez powodu i nie pozwalamy dotykać innym osobom. Nie moczymy w tatuażu w wodzie – dotyczy to zarówno wanny, basenu jak i jeziora. Nie wystawiamy również na słońce i nie chodzimy do solarium ani sauny. Myjemy antybakteryjnym mydłem i osuszamy ręcznikiem papierowym. Bardzo pomocny może być specyfik chroniący skórę przed zakażeniami i wspomagający gojenie.

 3. Witam, w srode robilam tatuarz i mam w jednym miejscu male zaczerwienienie, studio tatuarzu powiedzieli ze to normalne i ze goi sie dobrze. Czy mam wierzyc w to co mowia czy mam sie obawiac ze cos jest nie tak. Rowniez chce wspomniec ze cierpie na nerwice lekowa.

  1. Cześć!
   Zaczerwienienie jest normalna reakcją. Jeśli będzie się utrzymywało dłużej, niż tydzień, będziesz odczuwać ból, a skóra będzie miała podwyższoną temperaturę w miejscu zaczerwienienia, to zgłoś się jeszcze raz do studia tatuażu lub lekarza.
   Na razie nie ma się czym przejmować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image