wpływ energetyków na zdrowie

Czy napoje energetyczne szkodzą? Wpływ energetyków na zdrowie

Był taki moment, że sam wypijałem ich po 8-9 dziennie. Nie szukałem pobudzenia, tylko nowych smaków, które w tamtym okresie pojawiały się w sklepach jak grzyby po deszczu. W zasadzie do dziś, kiedy widzę jakiś nowy smak, to biorę go na spróbowanie. Staram się jednak nie przekraczać 1 puszki tygodniowo i piję je zwykle w sytuacjach, kiedy potrzebuję kofeiny, a nie mam czasu na kawę (np. gdy zapierdzielam przez pół Polski samochodem od 4 rano). Ich nadmierne spożycie przypłaciłem problemami z wątrobą, dlatego chciałbym Was ostrzec przed konsekwencjami ich spożywania. Napoje energetyczne, bo o nich mowa, to bardzo wygodny sposób na dodanie sobie energii w chwili, kiedy jej potrzebujemy. Jednak nie ma nic za darmo. Jaki jest wpływ energetyków na zdrowie?

Napoje energetyczne – skład

Napój energetyczny zwykle zawiera w swoim składzie 4 składniki, które dodają nam energii:

Cukier

Puszka napoju energetycznego to zwykle około 25g cukru, czyli równowartość 5 łyżeczek w jednej, małej puszcze.

Duża ilość cukru w połączeniu z wysokim stopniem kwasowości napoju powoduje erozję szkliwa nazębnego.

Dodatkowo spożywanie jednorazowo dużych ilości cukru prowadzi do insulinooporności i nadwagi. O jego wpływie na nasz organizm wspominałem już tutaj.

Cukier jest dobrym źródłem szybkoprzyswajalnej energii. W wielkim uproszczeniu, nasz ogranizm żeby czerpać energię z węglowodanów, musi rozłożyć je najpierw do postaci cukrów prostych. Jeśli węglowodany dostarczamy bezpośrednio formie cukru, to organizm od razu może przetworzyć go na energię. Niestety, cukier jest krótkotrwałym źródłem energii.

Istnieją napoje energetyczne, które nie zawierają cukru i jeśli muszę, to wybieram właśnie taką opcję.

Kofeina

Zwykle jest jej około 30mg/100ml napoju, co daje około 75mg kofeiny w puszce.

Kofeinę znamy i kochamy. Wiadomo jak działa, więc nie ma się nad nią co rozwodzić. Jednak przyjmowanie kofeiny z kawy różni się od przyjmowania kofeiny z energetyków. Przede wszystkim jej rodzajem. W napojach energetycznych mamy styczność z kofeiną syntetyczną, zaś kawa jest źródłem naturalnej kofeiny.

Dawka śmiertelna kofeiny dla przeciętnej osoby, to około 10-12g czystej kofeiny, co daje około 30 litrów napoju energetycznego. Wątpię, żeby ktoś był w stanie tyle wypić, ale objawy zatrucia kofeiną mogą pojawiać się już po spożyciu 500mg kofeiny, czyli wcale nie tak dużo. Przyjmowanie dużych dawek kofeiny może prowadzić do bezsenności, bólu głowy, pobudliwości czy problemów żołądkowych.

Tauryna

W energetykach mamy jej około 400mg/puszka. Tauryna stanowi 0.1% naszego ciała. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni szkieletowych. Działa anabolicznie i antykatabolicznie. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tauryny jest przyjmowanie leków psychotropowych. Nadmiar tauryny wydalany jest z moczem, ale przyjmowanie jednorazowo dużych dawek może prowadzić do bóli brzucha, biegunki i wymiotów.

Witaminy z grupy B

Witaminy nie szkodzą! Oczywiście, o ile przyjmujemy je w odpowiednich ilościach. W dużych ilościach szkodzi nawet woda.

Witaminy z grupy B, w dużym skrócie mają pozytywny wpływ na naszą gospodarkę energetyczną oraz układ nerwowy.

„Najgroźniejsza” jest w tym przypadku witamina B3. Przyjęcie jednorazowej, dużej dawki niacyny (B3) może wywołać tzw. Flush – zaczerwienienie i pieczenie skóry, spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Dodatkowo przedawkowanie witaminy B3 powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz mogą prowadzić do ostrej niewydolności wątroby i zaburzeń pracy serca

Trzeba dodać, że wszystkie witaminy występujące w napojach energetycznych są syntetyczne.

Poza tym napoje energetyczne zawierają masę sztucznych dodatków (barwników, konserwantów, aromatów), które nie mają zbyt dobrego wpływu na nasz organizm.

Wpływ energetyków na zdrowie

Jeśli połączymy sobie działanie tych wszystkich składników, podawanych w dużych dawkach, to dostaniemy przepis na problemy z sercem i wątrobą.

Istnieją badania, które pokazują, że regularne spożywanie napoi energetycznych może powodować bóle brzucha, nudności. W wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia wątroby. Wpiszcie w google, to znajdziecie masę takich przypadków.

Nawet jednorazowe spożycie energetyka podnosi poziom noradrenaliny we krwi. Wiecie co dzieje się z Waszym organizmem w sytuacjach zagrożenia? Szybszy oddech, mocniejsze bicie serca i wyższe ciśnienie krwi… Znacie to, prawda? Właśnie za taki stan odpowiada noradrenalina. Jej wysoki poziom, utrzymujący się przez dłuższy czas przyczynia się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych. Można powiedzieć, że z każdą puszką dostarczacie do organizmu odrobinę stresu.

Odwodnienie organizmu

Niektórym może się wydawać, że skoro piją napój, to ich organizm nie może być odwodniony. Spożywanie energetyków przynosi efekt odwrotny – odwadnia organizm i wypłukuje elektrolity (magnez, potas, sód), które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo cukier wzmaga uczucie pragnienia, przez co chętnie sięgamy po kolejną puszkę i koło się zamyka.

Energetyki + alkohol

Myślę, że nie trzeba tego tłumaczyć. Energetyk daje po dupie Twojej wątrobie, a alkohol wali ją w ryj. Wątroba ledwo zipie, a przecież zaraz będzie musiała ciężko walczyć, żebyś mógł jutro rano wstać i jakoś funkcjonować. Zawarty w napoju cukier dodatkowo potęguje kaca. Nie radzę też pić energetyków na kaca. Wyżej pisałem o tym, że odwadniają organizm, a jego odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów, to podstawa walki z kacem. Dużo lepiej sięgnąć wtedy po izotonik.

Pić czy nie pić?

Jak wypijesz jedną puszkę, raz na jakiś czas, to nic się nie stanie – wszystko jest dla ludzi. Jednak regularne spożywanie energetyków, to nie jest najlepsza opcja dla Twojego zdrowia. Kawa, yerba, kombucha… jest sporo o wiele lepszych alternatyw, które poza dostarczeniem energii wpłyną pozytywnie na Twój organizm.

Bądźcie zdrowi!

Jeśli uważasz, że ten tekst może się komuś przydać, to udostępnij dalej! Miej wpływ na zdrowie swoich znajomych. Dzięki!

Pozdro!

A tu możesz zostawić lajka!

Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image