gojenie tatuażu

Gojenie tatuażu krok po kroku – sprawdź czy Twój tatuaż dobrze się goi

Schodząca skóra, dziwna wydzielina, swędzenie… podczas gojenia tatuażu z naszą skórą (i nie tylko) dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Niektóre powinny nas niepokoić (czytaj tutaj), inne są całkowicie normalne. Poniższy tekst pokrótce przedstawi Wam jak przebiega gojenie tatuażu.

Jeśli właśnie wykonałeś swój pierwszy tatuaż i zastanawiasz się czy proces gojenia przebiega tak, jak powinien, to ten post jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź co dzieje się z Twoim tatuażem w ciągu pierwszych tygodni i nie martw się na zapas. Wiele z dolegliwości, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepokojące, jest zupełnie normalna.


Gojenie tatuażu – rana

Tatuowanie to nic innego jak wbijanie igły z tuszem w skórę. Igła pracuje z taką częstotliwością, że w miejscu pracy powstaje rana. Wiele małych ranek, jedna przy drugiej tworzy coś na podobieństwo dużej rany. Poza przerwaniem ciągłości tkanki, do organizmu wprowadzane jest ciało obce, co dodatkowo „zaognia” proces, ale również stymuluje nasz układ immunologiczny do jak najszybszej regeneracji. Bardzo ważne jest, by tatuaż w tej fazie był dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak brud, kurz, bakterie, itp. Nie chcemy przecież, żeby to wszystko dostało się do naszego organizmu.


Jak długo goi się tatuaż?

Gojenie się tatuażu to proces długotrwały. Po minimum 3 tygodniach można uznać, że tatuaż jest zagojony. Ustąpią wszystkie dokuczliwe objawy, ale o tatuaż nadal warto dbać. Pielęgnacja tatuażu nie ogranicza się tylko do procesu gojenia i warto o tym pamiętać, jeśli chcecie, żeby wasze dziary jak najdłużej wyglądały dobrze.


Gojenie tatuażu – 1-5 dni

Tatuaż goi się najlepiej, kiedy oddycha. Jeśli macie taką możliwość, to starajcie się nie kisić go w opatrunku. Jednak mimo to, w początkowej fazie wskazane jest przykrywanie go folią – dopóki ciągłość tkanki nie zostanie przywrócona, nadal jesteśmy narażeni na czynniki zewnętrzne.

Jeśli Twój tatuator używa folii typu Dermalize czy Second Skin, to problem jest zdecydowanie mniejszy. Postępujcie po prostu zgodnie z jego zaleceniem – 1-2 dni w folii na pewno nie zaszkodzi w procesie gojenia tatuażu. Zbierające się pod nią osocze nie jest niczym niezwykłym.

tatuaż gojenie


Jeśli jednak użyta została zwykła folia lub równie popularny podkład higieniczny, to pamiętajcie o częstej wymianie opatrunku (min. 2-3 razy w ciągu dnia). Pierwszy opatrunek zdejmijcie już po 2-3 godzinach. Przemyjcie tatuaż delikatnym płynem do higieny intymnej lub specjalnym żelem do mycia tatuażu, osuszcie posmarujcie kremem. Dajcie mu jak najwięcej oddychać! Gojenie tatuażu zaczyna się od razu po jego zrobieniu!

Jest to też pierwszy moment na to, żeby użyć kremu do pielęgnacji tatuażu. Wybór pozostawiam Wam, ale ostrzegam przed tak popularnym Alantanem – odkąd zmienił skład, może uczulać, czego sam jestem przykładem. Dodatkowo, dobrze jest zabezpieczyć tatuaż folią , przynajmniej na pierwszą noc. Po pierwsze, sączące się osocze może ubrudzić Wam pościel. Po drugie, w nocy macie raczej małą kontrolę nad tym, co robicie, więc lepiej, żeby tatuaż był chroniony przed otarciami i zadrapaniami.

Przez pierwszych kilka dni może również wystąpić zaczerwienienie, opuchlizna czy nawet siniak wokół tatuażu. To zupełnie normalne, o ile nie utrzymuje się na dłuższą metę.


Gojenie tatuażu – 6-21 dni

To okres intensywnej regeneracji naskórka. Może pojawić się irytujące swędzenie w okolicach tatuażu. Niestety, nie polecam się wtedy drapać, bo możemy uszkodzić naszą dziarkę. Pamiętajcie o regularnym używaniu kremu do pielęgnacji tatuażu – ulży w cierpieniu.

Następnie naskórek zacznie się łuszczyć i odpadać. Nie martwcie się tym, bo to również naturalna kolej rzeczy. Organizm tworzy nową warstwę naskórka, odrzucając starą. Może się Wam wydawać, że skóra łuszczy się razem z tuszem – nic podobnego, Wasz tatuaż jest dużo głębiej niż w naskórku. Tu również z pomocą przychodzą kosmetyki do pielęgnacji tatuażu – odpowiednie nawilżenie jest podstawą pielęgnacji świeżego tatuażu.

gojenie tatuażu


Gojenie tatuażu – 22 dni – …

Najgorsze macie za sobą – gojenie tatuażu dobiega już końca. Teraz tatuaż nie powinien dawać już o sobie znać, ale pamiętajcie, że dbać o niego należy całe życie. Odpowiednia pielęgnacja poprzez nawilżanie skóry, jest gwarancją ładnego wyglądu tatuażu. Pamiętajcie też o odpowiedniej ochronie tatuażu przed słońcem, nie tylko w okresie gojenia.


Gojenie tatuażu w skrócie

Na koniec, dla tych, którzy przescrollowali ten tekst, bo stwierdzili, że czytania jest za dużo, mam szybkie przypomnienie zasad dotyczących praktyk podczas gojenia tatuażu:

 • Przed jakąkolwiek czynnością (smarowanie kremem, zmiana opatrunku) związaną ze świeżym tatuażem myj dokładnie ręce.
 • Po maksymalnie 2-3 godzinach zdejmij folię/podkład ze świeżego tatuażu. Jeśli tatuażysta użył folii Dermalize, to postępuj zgodnie z jego instrukcją. Możesz ją nosić nawet do 3 dni.
 • Do mycia świeżego tatuażu używaj przeznaczonego do tego żelu (np. Ink-Lab) lub płyny do higieny intymnej. Nie używaj zwykłego mydła i żelu pod prysznic.
 • Po umyciu nie trzyj tatuażu ręcznikiem kąpielowym. Osusz go delikatnie za pomocą jednorazowego, papierowego ręcznika.
 • Przez pierwszych kilka dni smaruj tatuaż specjalnym kremem, minimum 3 razy na dobę. Później możesz robić to rzadziej. Pamiętaj, żeby w początkowym okresie nie dopuścić do przesuszenia tatuażu oraz powstania strupów.
 • Chroń tatuaż przed słońcem oraz przegrzaniem. Przez minimum 2 tygodnie unikaj długich kąpieli. Morze, jezioro czy basen odpuść sobie na około 4 tygodnie.
 • Nie drap tatuażu, kiedy skóra zacznie się łuszczyć. Nie zdzieraj naskórka.
 • Przez minimum tydzień odpuść sobie wszystkie treningi.
 • Po 4 tygodniach, kiedy tatuaż będzie zagojony, zgłoś się do salonu, w którym został wykonany – ocenią czy nie trzeba czegoś poprawić. Ciesz się swoim tatuażem jak najdłużej i dbaj o niego nawet kiedy będzie już całkowicie wygojony.


Więcej wskazówek, czego nie można robić po zrobieniu tatuażu znajdziecie tutaj.

Kosmetyki, których używam do gojenia tatuażu!

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś. Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub udostępnij posta jeśli uważasz, ze był ciekawy. Wielkie dzięki za wsparcie! 🙂

Ceneo.pl


Czytaj również:

3 thoughts on “Gojenie tatuażu krok po kroku – sprawdź czy Twój tatuaż dobrze się goi

 1. Szczerze powiedziawszy nie sądziłem, że tatuaże wymagają, aż takiej pielęgnacji, dopóty sobie nie zrobiłem. Generalnie – w salonie, w którym robiłem dostałem cały instruktaż w postaci ulotki – co wolno, czego nie wolno itd.

  Nie mniej, kilka cennych wskazówek wyciągnąłem z Twojego bloga. Dobra robota!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image