uczulenie na tatuaż

Co się może wydarzyć po zrobieniu tatuażu – powikłania po tatuażu.

Jest! Tatuaż skończony! Idziesz do domu, stosujesz się do wszelkich zaleceń, które usłyszałeś, ale wydaje Ci się, że nie wszystko jest tak jak należy! Tatuaż, to ingerencja w nasze ciało. Tatuator uszkadza skórę (często dosyć dużą powierzchnię) i wprowadza do naszego organizmu ciało obce w postaci tuszu. Jeśli komuś się wydawało, że po kilku dniach wszystko wróci do normy, to pewnie sam zauważył, że tak nie jest. Uczulenie na tatuaż

Każdy organizm jest różny i reaguje w różny sposób na tatuowanie. Nie jest to tylko kwestia odczuwanego bólu, ale również tego, co dzieje się jeszcze przez długi czas po wykonaniu dziarki.

świeży tatuaż


Co może nas spotkać po wykonaniu tatuażu?


Zaczerwienienie tatuażu – to raczej normalne. Występuje praktycznie zawsze, a jego nasilenie zależy od kilku czynników, np. wrażliwości skóry. Zaczerwienienie powinno zniknąć najpóźniej po 48 godzinach od wykonania tatuażu. Jeśli tak nie jest, trzeba się zainteresować tematem.

Opuchlizna tatuażu – to też jest normą, o ile nie urosła Ci trzecia ręka. Skóra jest zmęczona i podrażniona, więc ma prawo lekko spuchnąć. Opuchlizna powinna zniknąć po maksymalnie 2 dniach.

Sączenie się dziwnych substancji z tatuażu – to zwykle osocze i tusz. Po kilku dniach powinno ustąpić.

Stan podgorączkowy po tatuażu – dla facetów „straszna gorączka”. Nie występuje u każdego, ale może się pojawić. Może dopaść cały organizm, ale często występuje tylko w miejscu gdzie wykonany jest tatuaż (nie chodzi o salon, tylko o miejsce na ciele ;))

Ból tatuażu – boli! Nie tylko w trakcie, ale również po wykonaniu tatuażu. Dopóki rana się nie zagoi, to będzie bolało. Przez pierwsze dni będziesz odczuwać ból przy przemywaniu, smarowaniu i każdej innej próbie dotyku. Niektórzy ból porównują do pieczenia, które występuje po oparzeniu. Spokojnie, tak ma być.

Siniaki wokół tatuażu – może się zdarzać, że wokół tatuażu zrobi nam się siniak. Czasami można go nawet nie zauważyć w pierwszej chwili, a po kilku dniach pojawi się żółta plama (tak jak w przypadku innych siniaków, będzie zmieniał barwę wraz z gojeniem). Nie ma co panikować – żółta plama, to nie żółtaczka a zwykły siniak.

Swędzenie tatuażu – jak tatuaż trochę się zagoi, to zaczyna swędzieć. Towarzyszy temu zwykle łuszczenie się skóry – trzeba po prostu to przeczekać. Organizm zrzuca uszkodzony naskórek i zastępuje go świeżym. Będzie swędziało, bo swędzieć musi. A skóra może schodzić nawet kilka razy. Bez obaw!

Jeśli stosujesz się do zaleceń dotyczących gojenia tatuażu – dbasz o higienę, używasz odpowiednich kosmetyków, dobrze zabezpieczasz tatuaż przed wysuszeniem, to wszystkie objawy powinny ustąpić bardzo szybko. Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu, znajdziesz np. tutaj.

tatuaż zaczerwienienie
infekcja tatuażu


Kiedy mamy się martwić?


Duże zaczerwienienie tatuażu– jeśli zaczerwienienie wokół tatuażu się powiększa i utrzymuje się ponad 2 dni, to możemy spodziewać się, że rozwija się stan zapalny.

Duża opuchlizna tatuażu – niewielka jest normą, ale jeśli z biegiem czasu opuchlizna wokół tatuażu rośnie zamiast znikać, to masz powód żeby się martwić.

Mocne swędzenie tatuażu – jeśli swędzenie utrzymuje się przez długi czas (ponad tydzień) i nie możesz wytrzymać bez drapania, to znaczy, że możesz być, np. uczulony na barwnik zawarty w tuszu.

Wysoka temperatura w miejscu tatuażu – jeśli występuje dłużej niż kilka – kilkanaście godzin, to znak, że może rozwijać się stan zapalny.

Pęcherze i krosty – wypełnione ropą lub krwią. Najprawdopodobniej to reakcja alergiczna lub infekcja skórna.

Czerwone linie wokół tatuażu – to może być zakażenie krwi.

Nieprzyjemny zapach tatuażu

Uwaga! Objawy uczulenia na tatuaż mogą pojawić się nawet kilka-kilkanaście lat po wykonaniu tatuażu! Nie jest powiedziane, że jeśli dziś nie jesteś na coś uczulony, to jutro też nie będziesz.

uczulenie na tatuaż
infekcja tatuażu


Co wtedy? 

Odpowiednia pielęgnacja świeżego tatuażu oraz zachowanie wszelkich zasad dotyczących higieny przez tatuatora, powinny wyeliminować większość tych dolegliwości. Jeśli jednak pojawią się u Ciebie niepokojące zmiany, to zamiast pytać na forach internetowych, najpierw udaj się do salonu. Wierzę, że większość z Was świadomie wybiera artystów i nie musi ich w razie czego szukać po piwnicach. Dobry tatuator, to nie tylko osoba, która potrafi „ładnie malować po ciele”, ale również ekspert w dziedzinie pielęgnacji. Zgłoś się do niego, a on będzie wiedział co zrobić. Jeśli nie, to prawdopodobnie odeśle Cię do lekarza – i to jest najprostsza droga, do rozwiązania wszelkich problemów z dziarami. Uczulenie na tatuaż (a najczęściej na jeden z barwników), czy stany zapalne to dosyć częsta przypadłość, którą trzeba się odpowiednio zająć jak najszybciej.

Czytaj więcej o tatuażu!

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem. Jestem człowiekiem i bardzo się cieszę jeśli dostaję od Was jakąś interakcję. Wejdźcie na mój fp Bearded, inked and awesome i zostawcie lajka, komentarz lub udostępnijcie coś co uważacie ze wartościowe. Będzie mi mega miło! Dzięki!

P.S. Udostępnij dalej!


Czytaj również:

3 thoughts on “Co się może wydarzyć po zrobieniu tatuażu – powikłania po tatuażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image