tatuaż słońce

Jak chronić tautaż przed słońcem?

Lato to czas, kiedy odsłaniamy trochę więcej ciała i mamy okazję zaprezentować swoje tatuaże przed szerszą „publicznością”. Opalona skóra wygląda bardzo fajnie, ale pamiętajcie, że wystawianie tatuażu na słońce wcale nie jest najlepszym pomysłem. Długotrwała ekspozycja na działanie promieni UV może trwale uszkodzić nasz tatuaż. Słońce działa podobnie jak laser – sprawia, że tatuaż staje się jaśniejszy i traci „ostrość”. Tat


Jak słońce wpływa na tatuaż?

Cząsteczki tuszu nie są wbite pod skórę na „sztywno” – pozostają w ciągłym ruchu. W przypadku przegrzania skóry, wywołanej np. długotrwałym wystawieniem na słońce (i innymi czynnikami zwiększającymi cyrkulację krwi), aktywność ruchowa cząsteczek staje się większa i tatuaż może stać się jaśniejszy i mniej wyraźny. Dlatego zanim przejdziemy do preparatów chroniących nas przed promieniami, pamiętajmy, żeby robić sobie przerwy pomiędzy wylegiwaniem się w pełnym słońcu. Nawet jeśli macie na sobie preparat, który chroni Was przed prominiami słonecznymi.

W przypadku świeżych tatuaży zalecam Wam całkowite unikanie mocnego słońca przez około tydzień, a później ograniczanie go do minimum. Przy wygojonych tatuażach konieczne jest zabezpieczenie kremem z odpowiednim filtrem.

Mówiąc o filtrach, trzeba wspomnieć o kilku rzeczach:


Rodzaje promieni słonecznych

Naukowcy wyróżniają trzy rodzaje promieniowania słonecznego – UVB, UVA i UVC.

Teoretycznie, najgroźniejsze dla naszej skóry jest promieniowanie UVC, ale jest ono w całości pochłaniane przez warstwę ozonową i nie dociera do powierzchni ziemi.

UVB – są niebezpieczne dla naszej skóry i oczu. Docierają do skóry właściwej i mogą powodować uszkodzenia komórek naskórka, DNA i białek komórkowych.

UVA – docierają jeszcze głębiej niż UVB – szybko uszkadzają włókna kolagenowe oraz elastyny.

Kiedy będziecie wybierać krem do opalania, polecam Wam zwrócić uwagę czy filtry zastosowane w naszym kosmetyku chronią przed każdym rodzajem promieniowania – niestety nie zawsze tak jest.

tatuaż słońce


SPF

SPF, to wskaźnik ochrony przciwsłonecznej. Jego wartość mieści się pomiędzy 2 a 50, chociaż coraz częściej firmy produkujące kosmetyki do opalania wpisują wyższe wartości. Przekładając tę wartość na ludzki język, cyferka przy SPF oznacza ile razy dłużej nie dostaniemy oparzenia po jego zastosowaniu, w porównaniu do sytuacji, kiedy nie użyjemy filtra. I tak np. SPF 15 oznacza, że słońce jest dla nas bezpieczne 15 razy dłużej, niż bez użycia filtra (przy jednakowej ekspozycji na słońce).

Istnieje błędne przekonanie, że SPF 50 chroni nas przed promieniami dwa razy mocniej niż SPF 25.

Wysokiej jakości kosmetyk z SPF 15 powinien zatrzymać około 93% UVB. SPF 30 – około 97%, a w przypadku SPF 50, będzie to około 98%.

Tatuaż słońce


Pięćdziesiątka dla dzieci wystarczy?

Jeśli na opakowaniu jest napisane, że krem jest dla dzieci, to na pewno jest lepszy. Dzieci są takie kochane i przecież nikt by ich nie oszukał, prawda? Prawda! Nikt, z wyjątkiem firm, które chcą zarabiać… Na rynku jest wiele rzeczy, których opakowanie sugeruje, że są przeznaczone dla dzieci – a nam kojarzy się to od razu z lepszą jakością. Jak pokazuje praktyka, często niestety nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

tatuaż słońceKremy z filtrem do tatuażu – Nie tylko jakość, ale również ilość

Okazało się, że ważną rzeczą jest również ilość stosowanego filtra.

„Po analizie wielu badań, przyjęto standard – 2mg/cm2 skóry preparatu, co jest równe 20 g/m2 skóry. Nie każę Wam ważyć kremu, ani mierzyć powierzchni skóry. Mówię tylko, że lepiej nałożyć trochę więcej, niż za mało.

To, jak ważna jest ilość dawkowanego preparatu, przedstawia badanie, które omówił dr hab. n. med. Adam Reich z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu. Wynika z niego, że pacjenci średnio aplikują o połowę mniej  preparatu ochronnego niż należy, co nie zależało od formulacji, jaka została zastosowana i też nie było to uzależnione od płci osoby badanej. Dlatego też ochrona przeciwsłoneczna deklarowana przez producenta w rzeczywistości nigdy przez pacjentów nie została osiągnięta. Co więcej, są dane, które pokazują, że ta zależność ochrony przeciwsłonecznej rośnie wykładniczo, czyli jeżeli pacjent zaaplikuje dwa razy mniej preparatu na skórę, ochrona będzie wtedy 4-krotnie niższa.” (źródło: http://tiny.pl/g2648)

Ochrona tatuażu przed słońcem – czy można opalać się z tatuażem?

Pamiętajcie, że tatuaż nie oznacza, że musicie w lecie chodzić w płaszczu lub nie wychodzić z domu! Dbajcie o niego w każdej sytuacji, a zminimalizujecie ryzyko jego uszkodzenia! Po prostu wszystko róbcie z głową! Przy okazji pamiętajcie, że kiedy będziecie się opalać, skórę bez tatuażu też warto posmarować kremem z filtrem. Promienie UV potrafią wyrządzić nam wiecej krzywdy, niż tylko uszkodzenie tatuażu.

Czytaj więcej!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło, że tu trafiłeś. Wejdź na fp Bearded, inked and awesome i zostaw lajka, komentarz lub udostępnij post, jeśli wydał Ci się ciekawy! Z góry bardzo Ci dziękuje!

 
Ceneo.pl


Czytaj również:

Tatuaż słońce jak chroni

3 thoughts on “Jak chronić tautaż przed słońcem?

    1. Kremy z filtrem są zwykle stosunkowo tłuste, więc przy krótkim kontakcie z wodą nic złego się nie stanie. Jeśli jesteś fanem „długiego moczenia” nałóż krem zaraz po wyjściu z wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image