lublin co warto zobaczyć

Lublin – co warto zobaczyć?

To nie będzie wpis o zabytkach Lublina. Nie będzie też o katedrach i muzeach. Skansen, Arena Lublin, Ogród Botaniczny…. bla, bla, bla… Tu będzie o miejscach, które naprawdę warto zobaczyć w Lublinie!

Lublin, mimo powszechnej opinii, to miasto pełne atrakcji! Jeśli wydaje Ci się, że mówią tu w innym języku, a w kinach królują Men in Black i Titanic, to tym bardziej musisz przyjechać do Lublina.

Poniżej postaram się jak najlepiej opisać dla Was miejsa, które są po prostu „must have” do zobaczenia!

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Pub u Szewca, Grodzka 18

lublin co warto zobaczyć

Jedna z wizytówek Lublina. Miejsce szczególnie mi bliskie, ponieważ spędziłem w nim prawie dwa lata, pracując jako barman i bardzo miło wspominam ten czas.

Pub u Szewca, to jeden z największych, o ile nie największy pub po tej stronie Europy. Trzy piętra, wielkie patio i ogródek, który mieści na oko ponad 100 osób (jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi). Ale nie wielkość się tu liczy! Najważniejszy jest klimat – irlandzki pub, z masą dupereli na ścianach, które żeby zobaczyć, trzeba poświęcić pewnie kilka godzin, minimuzeum Jacka Danielsa, irlandzkie stroje obsługi, szeroki wybór piw (Guinnes z kija!) i bardzo dobra kuchnia! Do tego sala koncertowa, na której często występują młodzi, zdolni artyści! A wszystko to w samym centrum lubelskiego Starego Miasta (nie jakiejś tam starówki, budowanej 20 lat temu!). Te elementy składają się na miejsce, które przyciąga tłumy gości. Jeśli wybieracie się tam w weekendowy wieczór, to lepiej zrobić wcześniej rezerwację 😉

lublin co warto zobaczyć

Nibylandia” i ulica Żmigród

Jak już będziecie na Starym Mieście, to zaraz za Bramą Krakowską idźcie w dół ulicą Królewską. Kilkaset metrów dalej będzie ulica Żmigród a zaraz przed nią brama, która w pierwszym momencie nie zachęca, żeby do niej wejść. Warto tam zajrzeć na chwilę, bo „Nibylandia” za bramą szybko niszczeje. Znajdziecie tam kolorowe schody, kukłę Kapitana Haka czy starego Trabanta… Nie przestraszcie się miejscowego elementu i korzystajcie, póki ludziska wszystkiego nie zniszczą 😉

Nie ma tam wielkiej rozrywki na godziny, ale jako ciekawostkę warto to miejsce odwiedzić. A jak już się Wam znudzi, to przejdźcie się ulicą Żmigród w stronę ul. Bernardyńskiej i przeczytajcie wszystkie palindromy, które rozwieszone są między kamienicami. Na końcu uliczki po prawej stronie znajdziecie najlepszy lubelski Barber Shop – Golibrodę.

lublin co warto zobaczzyćlublin co warto zobaczyć

Jak dojdziecie do końca uliczki, to koniecznie skręćcie w lewo i idzcie w dół ulicy Bernardyńskiej, bo tam czeka już na Was…

Perłowa Pijalnia Piwa, Bernardyńska 15A

Kolejna knajpa na mojej liście i mimo to, że ostatnio rzadko tam bywam, to dla przyjezdnych powinna być obowiązkowym punktem wycieczki.

Chociaż Browar Zakładowy bardzo prężnie rozpycha się na naszym rynku (i chwała im za to), to jednak Perła jest nadal najbardziej lubelskim piwem. I z tego właśnie powodu warto odwiedzić… a właśnie, że nie! Perłową warto odwiedzić z powodu dobrej kuchni i niesamowitego wystroju lokalu.

lublin co warto zobaczyć lublin co warto zobaczyć

Wyobraźcie sobie hot-doga! Rarytasik, co? To teraz zapomnijcie o wszystkich hot-dogach, jakie jedliście w życiu i wyobraźcie sobie domową kiełbaskę w bułce wypiekanej w lokalu (nie odgrzewanej, tylko wypiekanej od początku do końca) z dodatkiem domowej musztardy (ostrej jak diabli) i keczupu. I to jest właśnie hot-dog Perłowej. Każde danie, które tam kupicie będzie robione od A do Z na miejscu, bez jakichś półproduktów. Zamiast paluszków czy orzeszków do piwa, w karcie znajdziecie suszoną wołowinę, chipsy z marchwi i selera lub słód jęczmienny. Dla bardziej głodnych, zawsze znajdą się dania i desery z spod ręki szefa Mateusza Ciołko. W większości dań, jak przystało na pijalnię piwa, znajdziecie jakiś piwny akcent!

I w tym momencie, czytając ten artykuł, zastanowiłbym się czy to jest pijalnia piwa czy elegancka restauracja? Popatrzcie na zdjęcie i sami sobie odpowiedzcie… Można to połączyć? Perłowa pokazuje, że można!

lublin co warto zobaczyć

Dach CSK, Plac Teatralny 1

Centrum Spotkania Kultur, to dosyć nowe miejsce w Lublinie, które imponuje przede wszystkim swoim wyglądem. Warto też wejść do środka, posnuć się po korytarzach, bo tam zwykle dzieje się coś ciekawego, ale chyba najfajniejszą atrakcją są przeszklone korytarze na dachu budynku. Podłoga z kratki, przez którą wszystko widać i szklane ściany, które pozwalają pooglądać, co się dzieje wokół budynku. Jako osoba z zajebistym lękiem wysokości, nie czułem się tam zbyt pewnie, ale skoro tyle osób odwiedza to miejsce, to musi być w nim coś wyjątkowego. A niedługo, na jednym z pięter będzie Wielokran – Pub Browaru Zakładowego!

lublin co warto zobaczyć lublin co warto zobaczyć

Uwaga, jeśli pogoda nie dopisuje, to wyjście na dach bywa zamknięte.

1,5 km graffiti wykonanego podczas Meeting Of Styles 2017

Lublin ugościł 15. Edycję Meeting Of Styles, za co dostał fantastyczną pamiątkę. 1,5 kilometra grafiiti wykonanych przez najlepszych artystów z całego świata. Żeby tam dojechać, najlepiej ustawić sobie w nawigacji skrzyżowanie Al. Warszawskiej i ul. Sławinkowskiej (przynajmniej ja tak robię). Tam schodkami schodzimy na dół (przy samym Ogrodzie Botanicznym) i mamy fajną miejscówkę na spacer. Ta miejscówka jest kawałek od centrum, ale droga jest bardzo prosta.

lublin co warto zobaczyć

Miejsc, które warto odwiedzić w Lublinie jest na pewno dużo więcej, ale ciężko opisać je wszystkie w jednym, krótkim poście. Na pewno na drodze pomiędzy tymi miejscami znajdziecie wiele innych, ciekawych zakamarków Lublina. Wystarczy zboczyć czasem z głównej drogi 😉

Lubelacy! Jakie miejsca wg. Was powinny się tu jeszcze znaleźć?

Pozdro!

Czytaj więcej!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image