kosmetyki do brody

Kosmetyki do brody – skrócone kompendium wiedzy

Kosmetyki do brody

Przeglądałem swojego bloga i uświadomiłem sobie, że nigdy nie wrzuciłem tu zestawienia podstawowych kosmetyków do brody. Jest wiele recenzji, porad dla brodaczy, ale nie ma listy kosmetyków, która byłaby takim skróconym kompendium wiedzy. Dlatego dla tych, którzy tutaj trafili, a dopiero zaczynają swoją przygodę z pielęgnacją brody chciałbym przedstawić, jakie kosmetyki do brody będą Wam potrzebne!

 

Kosmetyki do brody!

 

Olejek do brody

Podstawowy kosmetyk do brody, który powinno się stosować na każdym etapie jej zapuszczania i posiadania. Głównym zadaniem olejku do brody jest nawilżenie oraz odżywienie włosów i skóry znajdującej się pod brodą. Dzięki temu nasza broda będzie miękka, łatwiejsza w układaniu a skóra nie będzie się łuszczyć i swędzieć.

Na rynku istnieje wiele firm proponujących olejki do brody. Większość z nich ma w sobie coś dobrego, rzadko zdarza się, że olejek może nam zaszkodzić. Każdy olej zawarty w olejku do brody będzie na swój sposób spełniał swoją funkcję pielęgnacyjną. Najważniejszą zasadą, którą kieruję się przy wyborze olejku do brody jest jego naturalny skład – bez silikonów i innych sztucznych dodatków. Warto próbować różnych olejków, bo każda broda jest inna i na każdą inaczej będą działać inne oleje.

Z pewniaków polecam: Cyrulicy, Męska Wyspa, Oil Can Grooming

 

Balsam do brody

Balsam do brody ma podobne działanie do olejku. Największą różnicą jest jego „sposób podania” – ma formę stałą. Dzięki temu, poza nawilżaniem i odżywianiem, będzie też pomagał układać nasze włosy na twarzy. W zależności od rodzaju brody (ze względu na trudność jej układania) mamy do wyboru balsamy twarde i miękkie. Do niesfornej brody lepsze będą te twarde. Jeśli broda jest prosta a włoski zanadto nie odstają, to śmiało możemy używać balsamu miękkiego.

To, że balsam działa podobnie do olejku, nie oznacza, że nie możemy używać tych dwóch kosmetyków na raz – zwłaszcza, jeżeli używasz twardego balsamu, może być ciężko o jego dokładne rozprowadzenie po powierzchni skóry, pomiędzy włosami. W takiej sytuacji olejku używam zaraz po umyciu brody, a balsam jest ostatnim etapem codziennej pielęgnacji, jako środek modelujący.

Polecane balsamy: twarde – Senor Barba, Mr Bear Familly Beardstache Wax; miękkie: Golden Beards, Męska Wyspa

 

Szampon/mydło do brody

Wspominałem, że olejek nakładam zaraz po umyciu brody. Do mycia również polecam używać odpowiednich kosmetyków, ponieważ skóra i włosy na głowie różnią się od tych na twarzy. Szampony i mydła przeznaczone do pielęgnacji brody również powinny mieć jak najbardziej naturalny skład – jak najmniej drażniących detergentów i sztucznych dodatków. Jeżeli chodzi o mydła, to sprawa jest zwykle prosta, ale w przypadku szamponów, często możemy spotkać takie, które mogą zaszkodzić naszej brodzie.

Mydła, które mogę polecić: Cyrulicy, Soap Szop

Szampony godne polecenia: Męska Wyspa

 

Odżywka do brody

Odżywka do brody, to kosmetyk, który nie jest dla nas niezbędny, ale warto raz na jakiś czas go użyć. Jeśli czujesz, że np. broda zaczyna się kiepsko układać lub ciężko Ci ją rozczesać, to odżywka może być w tym przypadku Twoim wybawieniem.

Z odżywkami jest jeden problem – nie znalazłem takiej, która miałaby naturalny skład. Jest w nich bardzo dużo dobrych składników, które pozytywnie wpływają na kondycję naszych kłaków na twarzy, ale z drugiej strony zwykle możemy tam znaleźć sporo chemii. Dlatego ważne jest, by nie używać jej zbyt często – raz na tydzień w zupełności wystarczy.

Odżywka, której używam: Depot no 202

 

Wosk do wąsów

Wąsy… nieodłączny element zarostu, który kojarzy mi się głównie z niemożliwością zjedzenia zupy bez pomocy słomki. Wąsy są szczególnie narażone na kontakt z żywnością a resztki jedzenia pozostawione w ciepłym i wilgotnym środowisku (wydychając powietrze nosem, takie środowisko właśnie tworzymy) bardzo szybko gniją i są świetną pożywką dla bakterii.

Dlatego watro używać wosku do wąsów. Spełnia on nie tylko funkcję „kleju” do ułożenia wąsa, ale jest również warstwą ochronną, po której „wszystko spływa”. Dla bardziej niezdyscyplinowanych zarostów, może on być również dobrym środkiem do przygładzenia brody.

Wosk godny polecenia: Męska Wyspa

 

Kartacz/szczotka do brody

Wiem, że nie jest to kosmetyk, ale na pewno jest jednym z najważniejszych akcesoriów do pielęgnacji brody. To nie jest zamiennik grzebienia a narzędzie, które:

– pomaga rozprowadzić olejek po powierzchni włosa i skóry

– usuwa martwy naskórek

– poprawia mikrokrążenie krwi

– reguluje wydzielanie sebum – naszej naturalnej bariery ochronnej

Warto? Warto!

Najlepsze kartacze, to takie, które wykonane są z nautralnego włosia. Nie ma wtedy obaw, że po jego użyciu broda będzie się elektryzowała.

Najlepsze kartacze znajdziecie na: Stylowy Brodacz

 

Jest to bardzo skrócona i podstawowa wiedza. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji brody, to zapraszam tu – czytaj więcej!

Pozdro!

Kosmetyki do brody, olejek do brody, balsam do brody

Please follow and like us:

1 thought on “Kosmetyki do brody – skrócone kompendium wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.