jak zapuscic brode

Jak zapuścić brodę? – krok po kroku

Jak zapuścić brodę?


Jeśli uważasz, że posiadanie brody wiąże się tylko z zaprzestaniem golenia, to… masz trochę racji. Jeśli chcesz wyglądać jak dziad spod monopola, to naprawdę wystarczy odłożyć maszynkę. Jeśli jednak marzy Ci się broda, która będzie wzbudzała zazdrość u facetów i omdlenia u kobiet, to musisz w to włożyć trochę więcej wysiłku. Nic nie robi się od razu, dlatego poniżej macie krótki poradnik o tym, jak zapuścić brodę. 


Dobrze się przygotuj!

Wielu mężczyznom zdarzało się nie golić przez jakiś czas. Czy to z lenistwa, czy np. na urlopie – zarost stawał się coraz dłuższy. Jednak sam fakt odpuszczenia sobie golenia nie sprawia, że Twoja broda będzie wyglądała dobrze. Żeby zapuścić brodę trzeba się dobrze przygotować – fizycznie i psychicznie.


Zapuszczanie brody to proces długotrwały

Zacznijmy od tego, że nie każdy może zapuścić brodę. Każdy może jedynie próbować. Są pewne rzeczy, jak np. genetyka, których zwyczajnie nie przeskoczymy. Są ludzie, którym broda rośnie nierównomiernie, zostają „puste placki” lub zwyczajnie mają bardzo rzadki zarost. W grę wchodzi tu też wiek – broda kształtuje się mniej więcej do trzydziestki. Jeden może mieć gęsty zarost już w szkole średniej, a inny będzie musiał poczekać trochę dłużej. Jeśli jesteś jeszcze sporo przed trzydziestką, to nie przejmuj się, że Twoja broda nie rośnie tak, jak byś to sobie wyobrażał – masz jeszcze czas. Jeśli Twój ojciec czy dziadek nosili bujną brodę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty prędzej czy później doczekasz się takiego stanu (o ile się nie rozmyślisz). Uzbrój się po prostu w cierpliwość.

Wiele osób, czasami nieświadomie, z niedbalstwa, zapuszcza brodę, ale pozbywa się jej po kilku-kilkunastu dniach. Twierdzą, że drapie lub nie rośnie tak jak chcą.  Jeśli chcesz zapuścić brodę to musisz mieć podwójną cierpliwość. Po pierwsze, bo będzie rosła wolniej niż będziesz tego chciał. Po drugie, bo będzie z nią trochę problemów i jeszcze więcej roboty.

Zapomnij też o micie, że częste golenie przed zapuszczaniem przyśpieszy wzrost włosa.


Jak szybko rośnie broda?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, ale możemy założyć, że średnio jest to 0,6 mm/dobę. Szybko można przeliczyć, że w ciągu miesiąca będzie rosnąć o prawie 2 centymetry. Na początku bardzo szybko zauważysz jak Twój zarost zmienia się w pełną brodę. Po 10-12 tygodniach broda pokaże swój pełny potencjał. Zobaczysz wtedy czy jest prosta, kręcona czy falowana i jaki ma kolor. Miesiąc to okres, kiedy broda powinna wyglądać już przyzwoicie.

Wpływ na szybkość wzrostu włosa mają też Twoja dieta, stan zdrowia, czy uwarunkowania genetyczne. Ważną rolę odgrywa tu testosteron. Jak naturalnie podnieść jego poziom dowiesz się tutaj.


Skoncentruj się na celu

Dobrze by było, żebyś wiedział, po co zapuszczasz brodę i jaka ona będzie. To trochę tak, jak w innych dziedzinach życia – postaw sobie cel i go realizuj. Jeśli nie ma celu, to ciężko będzie zmierzyć efekt. Będziesz się czuł bardziej pewny siebie, bardziej męski? Chcesz zakryć bliznę lub inne niedoskonałości na twarzy? Jesteś po prostu bardzo brzydki i chcesz się ukryć za brodą? Każdy cel jest dobry. Wyobraź sobie jak będziesz wyglądał z brodą i nie odpuszczaj dopóki nie osiągniesz tego stanu.

Łatwiej Ci będzie wtedy wytrzymać swędzenie i drapanie w początkowej fazie. Lepiej zniesiesz komentarze innych o swoim niechlujnym wyglądzie. Pełna broda wymaga czasu, a podczas jej zapuszczania napotkasz kilka przeszkód. 

Zwizualizuj sobie swoją przyszłą brodę. Pomyśl jak chcesz, żeby wyglądała i zapuszczaj ją do tego momentu. Nie odpuszczaj jeśli na początku broda nie wygląda tak, jak sobie ją wymarzyłeś. Dopiero po osiągnięciu zakładanej długości pomyśl czy to jest to, czego oczekiwałeś. Nie poddawaj się w połowie drogi. Za tydzień Twój zarost może wyglądać zupełnie inaczej.


Przygotuj się na gadanie

Nie unikniesz tego. Twoja partnerka będzie marudzić, że drapie. Twoi koledzy będą się podśmiewać, a ciotka będzie gadać, że wyglądasz jak menel. Wiele razy usłyszysz, żebyś się ogolił. Trzeba tego wysłuchać i robić swoje.


Zapuszczanie brody bywa uciążliwe

Pierwszy tydzień teoretycznie będzie najgorszy. Niechlujny zarost, drapanie i swędzenie, chęć użycia maszynki… trzeba to po prostu wytrzymać. Później będzie już tylko lepiej. Powstrzymuj się od drapania, bo możesz poranić sobie skórę – to nic fajnego. To jest już dobry moment, żeby zacząć używać oleju do brody – zmiękczy zarost, złagodzi swędzenie i nawilży skórę.

Swędzenie wynika między innymi z tego, że podczas golenia ścinałeś włosa pod kątem i stał się on zwyczajnie ostry na końcu. Jak włos trochę urośnie, to jego końcówka nie będzie miała tak często styczności ze skórą i swędzenie ustanie… (nie mówię tu o swędzeniu wywołanym nieodpowiednią pielęgnacją i higieną, które może się pojawiać w późniejszych fazach, ale na to jest proste rozwiązanie).

Jeśli w pewnych miejscach masz trochę rzadsze włosy, to nie odpuszczaj od razu – jak urosną dłuższe, to przykryją rzadsze pola.

A ludzie będą dalej gadać… olej to! 😉


Dokumentuj postępy!


Swoją gębę oglądasz codziennie, więc naturalne jest, że nie będziesz zauważał tego 0,6 mm. Jeśli wydaje Ci się, że Twoja broda wcale nie rośnie, to jest jeden sposób, żeby wyprowadzić Cię z błędu. Zrób sobie fotkę raz na tydzień. Wtedy zauważysz, że z tygodnia na tydzień zarost staje się coraz dłuższy.
Nie gap się w lustro co chwilę i nie sprawdzaj czy broda jest już długa. Jak urośnie, to zauważysz. Na pewno tego nie przeoczysz, a sprawdzanie co chwilę tego nie przyśpieszy.


Jak zapuszczać brodę? Powoli!

Trochę włosów już wyrosło, najgorsze za Tobą. Teraz potrzebujesz trochę więcej czasu. Cierpliwość, to podstawa przy zapuszczaniu brody, bo nic nie robi się tu z dnia na dzień. Każdy kolejny dzień będzie Cię przybliżał do upragnionej brody!

Pierwsze cztery tygodnie będą kluczowe. W cztery tygodnie Twój zarost wyrośnie na tyle, żeby można było zobaczyć i określić jego podstawowe cechy – czy broda się kręci, czy mocno odstaje, czy jest gęsta i równomierna. Po tym czasie możesz podjąć decyzję co do jej przyszłości i ewentualnego kształtu. Przez pierwsze cztery tygodnie nie przycinaj jej – niech rośnie swobodnie. Jeśli będziesz przy niej majstrować na własną rękę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś zepsujesz… a wtedy od nowa.

Po 4 tygodniach możesz udać się do barbera. Nada on kształt Twojej brodzie i przytnie ją w miejscach, w których nie powinna rosnąć.


Broda urosła, co dalej?

Nie myśl, że przez to, że nie musisz się golić, zaoszczędzisz trochę czasu. Tu trzeba zacząć dbać o brodę. Porady dotyczące pielęgnacji brody znajdziesz na tym blogu (kategoria broda) . Tutaj opiszę je w dużym skrócie.


Mycie brody

Myj brodę codziennie a do mycia używaj przeznaczonych do tego kosmetyków – szamponu lub mydła do brody. Włosy i skóra twarzy różnią się od tych na głowie, więc wymagają trochę innych kosmetyków.

Odżywianie brody

Olejek do brody to podstawa! Nie ma olejków dobrych „na początek” – olejek jest  dobry albo chujowy. Niezależnie od  długości i wieku Twojej brody.

Czesanie brody

A razem z olejkiem potrzebujesz kartacza. To nie jest zastępca grzebienia, tylko narzędzie do pielęgnacji zarostu i skóry. Złuszcza martwy naskórek, poprawia mikrokrążenie skóry i pomaga rozprowadzić olej po włosach i skórze twarzy.

Przycinanie brody

Daj to zrobić profesjonalistom. Z pozoru proste zadanie może się okazać wyrokiem dla naszej brody. Barber nada kształt i wyznaczy linie – nie bierz się za to sam, na pewno nie za pierwszym razem. Jeden fałszywy ruch i brodę będzie trzeba zapuszczać od początku. 

I koniec. Masz już brodę. Spójrz w lustro i odpowiedz sobie na pytanie „czy to jest to, czego chciałeś”.

Czytaj więcej!

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem, tylko człowiekiem i jest mi bardzo miło kiedy mnie odwiedzacie. Wejdźcie na fp Bearded, inked and awesome i zostawcie lajka, komentarz lub po prostu udostępnijcie jakiś post, jeśli uznacie, że jest tego wart. Wielkie dzięki za odwiedziny!

 

Czytaj również:

8 thoughts on “Jak zapuścić brodę? – krok po kroku

  1. Mi brodę udało się zapuścić dopiero za trzecim razem. Zawsze brakowało cierpliwości albo goliłem, bo mi isę nie podobała. A teraz wcale nie żałuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image