ile kosztuje tatuaż

Ile kosztuje tatuaż?

Ile kosztuje tatuaż?

Wchodzisz do studio i pierwsze pytanie, jakie pada z Twoich ust to „ ile kosztuje tatuaż ”? To tak, jakbyś wszedł do salonu Mercedesa i zapytał „ile kosztuje samochód?”. To jest pytanie, na które nie da się od razu odpowiedzieć. Na facebookowych grupach, często widuję gotowe projekty z internetu z pytaniem „ile coś takiego może kosztować?”. Pomijając kwestię tego, czy ktoś wykona gotowy projekt, odpowiedź na to pytanie to 0-10000zł, ale chyba taka odpowiedź nikogo nie usatysfakcjonuje.

Żaden szanujący się salon nie posiada sztywnego cennika, który przedstawiałby ile kosztuje dany tatuaż. Cena tatuażu zależy od wielu czynników i nie da się jej określić jednoznacznie na podstawie choćby samej wielkości tatuażu. Co więcej, wytatuowanie tego samego wzoru w różnych salonach tatuażu może mieć różne ceny.


Co składa się na cenę tatuażu?

Rozmiar tatuażu

Wiadomo, że im mniejszy tatuaż, tym powinien kosztować mniej. Nie jest jednak tak, że cenę liczy się za cm2. Nigdy nie spotkałem się z takimi wyliczeniami. Nie oznacza to również, ze jeśli marzy Ci się jedna kropeczka, to zapłacisz za nią 5zł – salony tatuażu zwykle mają swoje minima cenowe (wynikające np. z kosztu zużytego podczas tatuowania sprzętu)

Poziom skomplikowania tatuażu

Dajmy na to, że chcemy tatuaż 20x20cm. Na tej powierzchni mogą się zmieścić cztery równoległe kreski, które można zrobić dużo szybciej niż skomplikowany tatuaż z wieloma szczegółami, o tym samym wymiarze. Dlatego na cenę tatuażu wpływa nie tylko rozmiar, ale również poziom skomplikowania, który ma wpływ na czas jego wykonania.

Prestiż studio i doświadczenie artysty

Studio tatuażu na swoje dobre imię pracuje często latami. I naprawdę wystarczy jedna wpadka, żeby wszystko przekreślić. Dobre studio ma zwykle wielu klientów, którzy są w stanie zapłacić kilka złotych więcej, by mieć pewność, że ich tatuaż będzie wykonany tak, jak sobie wymarzyli.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę na tatuażu, to obserwuj dobre salony w Twojej okolicy. Często zdarza się, że dołączają do nich nowi artyści, którzy np. dopiero się uczą. Wtedy cena jest zwykle trochę niższa, a tatuaż wykonywany jest pod okiem doświadczonych tatuatorów.

Wzór tatuażu

Często jest tak, że każdy artysta ma w zanadrzu swoje autorskie wzory, które z chęcią wykona. Cena tatuażu autorskiego jest zwykle niższa niż wzoru, który tatuażysta robi na zamówienie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, tajesz się wtedy chodzącą reklamą danego artysty. Po drugie każdy chętniej wykonuje coś, co mu się podoba. Na stronach salonów tatuażu często pojawiają się gotowe wzory w promocyjnych cenach. Jeśli jakiś Ci się podoba, to nie zwleka!


Ok, to dlaczego tatuaż tyle kosztuje?

Co mu szkodzi zrobić trochę taniej? Przecież nic nie traci, no może odrobinę tuszu? Ile kosztuje tatuaż osobę, która go wykonuje?

Wielu tatuatorów, których znam mówi, że praca sprawia im przyjemność i robią to z wielką satysfakcją. Co nie znaczy, że będą robić to za darmo. Poza igłami i tuszem trzeba przygotować stanowisko pracy. Pewnie zauważyliście, że w dobrym studio środowisko pracy jest sterylne. Folia, preparaty do dezynfekcji, preparaty używane podczas tatuowania, kosmetyki… Ziarnko do ziarnka i zbiera się kwota, którą trzeba wliczyć w cenę tatuażu. Do tego dochodzą koszta związane z ekspolatacją maszynki, utylizacją odpadów po tatuażu, czy prądu.
Nie mówimy tu też o Januszach Piwniczakach, więc dochodzi również koszt wynajmu lokalu oraz comiesięczne rachunki. Jeśli artysta pracuje w czyimś studio, to musi podzielić się zarobkiem ze swoim pracodawcą.

ile kosztuje tatuaż


Jasne, ale to nadal nie jest kilkaset złotych!

Oczywiście! Macie rację! O ile dobra maszynka może kosztować sporo, to tusz czy igły nie są wielkim wydatkiem dla tatuatora. Tak samo jak dla murarza wielkim wydatkiem nie jest zbudowanie domu, przecież dostarczasz mu materiały, a on musi dbać tylko o to, żeby portki do pracy założyć. A jednak płacisz mu za ROBOCIZNĘ!

I to jest według mnie najważniejszy składnik ceny tatuażu. Umiejętności i czas.

Nikt nie rodzi się z umiejętnością tatuowania. To nie jest tak, że bierze się maszynkę w rękę i można otwierać studio. Nauka tatuowania wcale nie jest prosta. Poza talentem, bardzo ważne są umiejętności, które zdobywa się nieraz latami.

Do tego czas poświęcony każdemu klientowi ma swoją cenę. Tatuowanie to praca jak każda inna. Zabiera czas tak samo jak praca w fabryce – na serio uważasz, że jakby tak ładnie poprosić pracowników fabryki, to pracowaliby za darmo? Wiele osób zapomina, że poza wykonaniem tatuażu, artysta również poświęca sporo czasu na jego zaprojektowanie. Nieraz są dzieła sztuki, które naprawdę wymagają kilku chwil spędzonych nad kartką. Kolejnych kilka chwil to czas na przygotowanie stanowiska. O ile wykonanie małego tatuażu to nieraz kilka-kilkanaście minut, to przygotowanie stanowiska trwa tyle samo, niezależnie od wielkości dziary. Między innymi dlatego nie możemy przyjąć, że dziarka 2×2 cm będzie kosztowała dokładnie o połowę mniej niż 2×4 cm.

Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi Ci tatuaż taniej. Kolega kolegi, który tatuuje w domu albo studio, dla którego „jednorazowe igły są przereklamowane”. Jeśli masz w sobie trochę zmysłu estetyki, to prawdopodobnie spotkamy się na facebooku pod postem „co mogę z tym zrobić? …… (tu wpisz miasto) i okolice”. Uprzedzam, covery są jeszcze droższe!


Więc ile kosztuje tatuaż? Tyle, na ile wygląda!

Wiem, że często to piszę, ale zanim zrobisz tatuaż, to przemyśl tę decyzję kilka razy. Nie wybieraj na podstawie ceny! Oglądaj prace studio, do którego się wybierasz – ich prace są ich wizytówką. I nie łudź się, że może tym razem im się uda. To, ile kosztuje tatuaż często świadczy o poziomie artysty, a oszczędzanie w tym wypadku daje bardzo widoczne efekty. Robisz to na całe życie (hipotetycznie), więc zrób to dobrze!


To jakie są ceny tatuażu?

Wiesz już, że nie ma na to jednej odpowiedzi, ale z doświadczenia wiem, że ceny małego tatuażu zaczynają się od 200-300zł. Za mniej raczej żaden szanujący się tatuażysta nie będzie chciał poświęcać swojego czasu. Jeśli ktoś będzie chciał mniej, to powinna zapalić się Wam ostrzegawcza lampka – sprawdźcie wtedy dobrze jego portfolio. No, chyba że to stażysta w dobrym salonie tatuażu.
Cena sesji całodziennej (Uwaga! Sesja całodzienna nie oznacza, że masz artystę przez 24h dla siebie), to koszt od 800 zł w górę, nawet do kilku tysięcy złotych. Oczywiście każdy tatuażysta ma swój cennik. Czasami nawet zdarzało mi się płacić mniej tylko dlatego, że wzór podobał się artyście.

Czy można negocjować cenę tatuażu?

Pewnie, ale „dam stówkę i dobrą flaszkę hehe” to nie są negocjacje. Pisałem już, że kiedy tatuażysta może wykonać ciekawy wzór, którym będzie się mógł później pochwalić, to z pewnością będzie bardziej skłonny do negocjacji ceny.

Jeśli chcesz być na 100% pewny tego, ile będzie kosztował Twój tatuaż, to udaj się po prostu do studio i zapytaj tatuażysty. Żyjemy w erze internetu i czasami wystarczy napisać do salonu poprzez facebooka czy instagram. Informacja nic nie kosztuje i nikt nie będzie miał pretensji  jeśli cena przerośnie Twoje możliwości. 

 

No, to teraz Ty mi powiedz ile kosztuje tatuaż? 😉

Czytaj więcej!

Pozdro!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!

A teraz bez jaj – sypnijcie lajkiem na facebooku!  Bearded, inked and awesome.


Czytaj również:

9 thoughts on “Ile kosztuje tatuaż?

  1. Często mają stawki godzinowe, np. godzina 90£ i wtedy płaci się za czas/godziny spędzone w salonie. Ja po uzgodnieniu wzoru pytam prosto z mostu ile mniej więcej to będzie kosztowało, bo nie wiem czy mnie stać teraz czy za rok 😉 Ostatnio robiłem dwa mniejsze wzory za jednym posiedzeniem. Dwa tatuaże robił równo 3 godziny + pół godziny przygotowanie stanowiska i mnie + pół godziny przerwy między dziarami – i zapłaciłem za 4 godziny pracy.

    1. To jest jedno z rozwiązań, ale gdyby każdy tak robił, bo zaraz by ktoś krzyczał, że tatuator za wolno tatuuje 😉

  2. Jak dla mnie też ustalenie przybliżonej ceny za projekt jest najlepsze, no ale niekiedy bywa że może zejść dłużej, coś się odwlecze, jakieś zmiany, więcej sesji – na wydatek trzeba się przygotować 🙂 świetny efekt to jednak kwestia warta każdej ceny 🙂 pozdro i zapraszam do siebie!

  3. A czy kolor tatuażu może wpływać na jego cenę? W sensie czy kolorowy tatuaż kosztuje drożej niż czarny?

    1. To czy tatuaż jest wykonywany jednym czy wieloma kolorami nie powinno znacząco wpływać na jego cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image