Ile kosztuje tatuaż?

ile kosztuje tatuaż

Ile kosztuje tatuaż?

 

Wchodzisz do studio i pierwsze pytanie, jakie pada z Twoich ust to „ ile kosztuje tatuaż ”? To tak, jakbyś wszedł do salonu Mercedesa i zapytał „ile kosztuje samochód?”. To jest pytanie, na które nie da się od razu odpowiedzieć. Na facebookowych grupach, często widuję gotowe projekty z internetu z pytaniem „ile coś takiego może kosztować?”. Pomijając kwestię tego, czy ktoś wykona gotowy projekt, odpowiedź na to pytanie to 0-10000zł, ale chyba taka odpowiedź nikogo nie usatysfakcjonuje.

 

Co składa się na cenę tatuażu?

Rozmiar

Wiadomo, że im mniejszy tatuaż, tym powinien kosztować mniej. Nie jest jednak tak, że cenę liczy się za cm2. Nigdy nie spotkałem się z takimi wyliczeniami. Nie oznacza to również, ze jeśli marzy Ci się jedna kropeczka, to zapłacisz za nią 5zł – salony tatuażu zwykle mają swoje minima cenowe (wynikające np. z kosztu zużytego podczas tatuowania sprzętu)

Poziom skomplikowania

Dajmy na to, że chcemy tatuaż 20x20cm. Na tej powierzchni mogą się zmieścić cztery równoległe kreski, które można zrobić dużo szybciej niż skomplikowany tatuaż z wieloma szczegółami, o tym samym wymiarze. Dlatego na cenę tatuażu wpływa nie tylko rozmiar, ale również poziom skomplikowania, który ma wpływ na czas jego wykonania.

Prestiż studio i doświadczenie artysty

Studio tatuażu na swoje dobre imię pracuje często latami. I naprawdę wystarczy jedna wpadka, żeby wszystko przekreślić. Dobre studio ma zwykle wielu klientów, którzy są w stanie zapłacić kilka złotych więcej, by mieć pewność, że ich tatuaż będzie wykonany tak, jak sobie wymarzyli.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę na tatuażu, to obserwuj dobre salony w Twojej okolicy. Często zdarza się, że dołączają do nich nowi artyści, którzy np. dopiero się uczą. Wtedy cena jest zwykle trochę niższa, a tatuaż wykonywany jest pod okiem doświadczonych tatuatorów.

 

Ok, to dlaczego tatuaż tyle kosztuje?

Co mu szkodzi zrobić trochę taniej? Przecież nic nie traci, no może odrobinę tuszu? Ile kosztuje tatuaż osobę, która go wykonuje?

Wielu tatuatorów, których znam mówi, że praca sprawia im przyjemność i robią to z wielką satysfakcją. Co nie znaczy, że będą robić to za darmo. Poza igłami i tuszem trzeba przygotować stanowisko pracy. Pewnie zauważyliście, że w dobrym studio środowisko pracy jest sterylne. Folia, preparaty do dezynfekcji, preparaty używane podczas tatuowania, kosmetyki… Ziarnko do ziarnka i zbiera się kwota, którą trzeba wliczyć w cenę tatuażu.

ile kosztuje tatuaż

 

Jasne, ale to nadal nie jest kilkaset złotych!

Oczywiście! Macie rację! O ile dobra maszynka może kosztować sporo, to tusz czy igły nie są wielkim wydatkiem dla tatuatora. Tak samo jak dla murarza wielkim wydatkiem nie jest zbudowanie domu, przecież dostarczasz mu materiały, a on musi dbać tylko o to, żeby portki do pracy założyć. A jednak płacisz mu za ROBOCIZNĘ!

I to jest według mnie najważniejszy składnik ceny tatuażu. Umiejętności i czas.

Nikt nie rodzi się z umiejętnością tatuowania. To nie jest tak, że bierze się maszynkę w rękę i można otwierać studio. Nauka tatuowania wcale nie jest prosta. Poza talentem, bardzo ważne są umiejętności, które zdobywa się nieraz latami.

Do tego czas poświęcony każdemu klientowi ma swoją cenę. Tatuowanie to praca jak każda inna. Zabiera czas tak samo jak praca w fabryce – na serio uważasz, że jakby tak ładnie poprosić pracowników fabryki, to pracowaliby za darmo? Wiele osób zapomina, że poza wykonaniem tatuażu, artysta również poświęca sporo czasu na jego zaprojektowanie. Nieraz są dzieła sztuki, które naprawdę wymagają kilku chwil spędzonych nad kartką.

Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi Ci tatuaż taniej. Kolega kolegi, który tatuuje w domu albo studio, dla którego „jednorazowe igły są przereklamowane”. Jeśli masz w sobie trochę zmysłu estetyki, to prawdopodobnie spotkamy się na facebooku pod postem „co mogę z tym zrobić? …… (tu wpisz miasto) i okolice”. Uprzedzam, covery są jeszcze droższe!

 

Więc ile kosztuje tatuaż? Tyle, na ile wygląda!

Wiem, że często to piszę, ale zanim zrobisz tatuaż, to przemyśl tę decyzję kilka razy. Nie wybieraj na podstawie ceny! Oglądaj prace studio, do którego się wybierasz – ich prace są ich wizytówką. I nie łudź się, że może tym razem im się uda. To, ile kosztuje tatuaż często świadczy o poziomie artysty, a oszczędzanie w tym wypadku daje bardzo widoczne efekty. Robisz to na całe życie (hipotetycznie), więc zrób to dobrze!

No, to teraz Ty mi powiedz ile kosztuje tatuaż? 😉

Czytaj więcej!

Pozdro!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!

A teraz bez jaj – sypnijcie lajkiem na facebooku!  Bearded, inked and awesome.

 

Please follow and like us:

4 thoughts on “Ile kosztuje tatuaż?

  1. Często mają stawki godzinowe, np. godzina 90£ i wtedy płaci się za czas/godziny spędzone w salonie. Ja po uzgodnieniu wzoru pytam prosto z mostu ile mniej więcej to będzie kosztowało, bo nie wiem czy mnie stać teraz czy za rok 😉 Ostatnio robiłem dwa mniejsze wzory za jednym posiedzeniem. Dwa tatuaże robił równo 3 godziny + pół godziny przygotowanie stanowiska i mnie + pół godziny przerwy między dziarami – i zapłaciłem za 4 godziny pracy.

    1. To jest jedno z rozwiązań, ale gdyby każdy tak robił, bo zaraz by ktoś krzyczał, że tatuator za wolno tatuuje 😉

  2. Jak dla mnie też ustalenie przybliżonej ceny za projekt jest najlepsze, no ale niekiedy bywa że może zejść dłużej, coś się odwlecze, jakieś zmiany, więcej sesji – na wydatek trzeba się przygotować 🙂 świetny efekt to jednak kwestia warta każdej ceny 🙂 pozdro i zapraszam do siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.