Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu – poradnik nie tylko dla początkujących

To, że świeży tatuaż wymaga szczególnego traktowania, wie każdy – mam nadzieję. Wiele osób używa różnych maści/kremów, owija tatuaż folią/podkładem (nienawidzę podkładów na tatuażu!). Super! Jest jednak kilka rzeczy, o których zwłaszcza osoby z mniejszym doświadczeniem zapominają lub nie mają pojęcia. Dziś napiszę Wam czego nie można robić po tatuażu. Czego nie robić po tatuażu

 

Opalanie po tatuażu

Może to zabrzmi trochę jak wyrok, ale jeśli chcesz mieć ładne tatuaże, to musisz chronić je przed słońcem – zawsze! Nie tylko zaraz po zrobieniu. Solidna warstwa kremu do opalania z filtrem 50+ to absolutne minimum. Kiedyś usłyszałem „no kurwa, nie po to robiłem tatuaże, żeby je teraz warstwą białego kremu przykrywać” – spoko, nie widzę problemu, ale sam z czasem go zauważysz. Promieniowanie UV działa trochę jak laser na nasz tatuaż (bardzo powoli, ale jednak). Długotrwała ekspozycja na słonce będzie skutkowała utratą koloru i „ostrości” tatuażu. Dodatkowo przegrzana skóra sprzyja zwiększonej cyrkulacji krwi – w efekcie dochodzi do mikroruchów cząsteczek tuszu pod naszą skórą.

Osoby, które zrobiły sobie właśnie tatuaż powinny odpuścić opalanie przez jakiś miesiąc. Przez pierwszy tydzień nie zalecałbym wogóle wystawiania tatuażu na mocne słonce nawet przez krótką chwilę.

 

Solarium po tatuażu

Dokładnie tak samo jak w przypadku opalania na słońcu. Jeśli masz świeży tatuaż, to sobie odpuść na jakiś czas.

 

Moczenie świeżego tatuażu w wodzie

Nie, nie oznacza to, że świeżego tatuażu nie można myć. Trzeba! Ale róbmy to przede wszystkim ostrożnie, używając odpowiednich środków, przeznaczonych do mycia tatuażu (np. takich). Szybki prysznic na pewno nie zaszkodzi świeżej dziarce. Niewskazane są jednak długie kąpiele i inne sytuacje, kiedy przebywa się ciągle pod wodą. Odpuść sobie na jakieś 2-3 tygodnie. W pierwszych dniach szczególnie niebezpieczne są kąpiele w naturalnych akwenach. Woda w nich jest zwykle pełna bakterii, które mogą dostać się przez tatuaż wgłąb naszej skóry (pamiętajcie, że świezy tatuaż to rana).

Kiedyś podczas tatuowania, dziewczyna która wykonywała mi tatuaż opowiedziała mi krótką historyjkę, kiedy zadzwoniła do niej klientka z prośbą, żeby szybko zrobić jej tatuaż, bo wyjeżdża za kilka dni na wakacje do Bułgarii (a może Chorwacji, jeden pies) – plan idealny! Tylko, co ona będzie robić w tej Bułgarii skoro ze świeżym tatuażem nie wolno się opalać ani go moczyć? Siedzieć w pokoju i pić? A nie! Pić też nie wolno…

czego nie robic po tatuazu

Czy po tatuażu można pić alkohol?

No właśnie… Na ten temat krążą różne mity. Robiłem dziarę na kacu, robiłem pod wpływem, piłem zaraz po zrobieniu. Wszystkie się jakoś trzymają – wcale nie oznacza to, że którąś z tych opcji polecam.

Alkohol niewątpliwie rozrzedza krew i może podnosić jej ciśnienie. Wpływa też kiepsko na regenerację naszego organizmu (w tym gojenie się ran). Dlatego niewskazane jest spożywanie alkoholu przed, w trakcie ani po zrobieniu tatuażu. Nie znaczy to jednak, że nie możecie wypić sobie wieczorem piwa. Jeśli się nie najebiesz jak knur, to z dziarą nie powinno stać się nic złego. W innym przypadku prawdopodobnie oprócz słabego gojenia zapomnisz także o odpowiedniej pielęgnacji – na kacu zapominamy o wielu rzeczach.

Czytaj również – Wpływ alkoholu na tatuaż

 

Inne używki po tatuażu

Przyjmowanie dużych dawek kofeiny nie jest wskazane ani przed ani w pierwszych godzinach po wykonaniu tatuażu. Jedna kawa po tatuażu raczej krzywdy nikomu nie zrobiu, ale jeśli pijecie ją nałogowo całymi dniami, to odpuśćcie sobie na chwilę. To samo tyczy się innych używek (np. amfetamina, kokaina), które podnoszą ciśnienie krwi. Dodatkowo większośc używek ma negatywny wpływ na proces regeneracji organizmu, przez co gojenie tatuażu się wydłuża.

 

 

Siłownia/inne treningi po tatuażu

To też trzeba sobie trochę odpuścić. Kiedyś robiłem tak, że pomijałem w treningu mięsień, na którym miałem dziarę – wydawało mi się, że wszystko się zgadza, ale nie wziąłem pod uwagę, że tatuaż jest ciągle mokry od potu. Do tego często nam się wydaje, że jak robimy klatę, to biceps jest bezpieczny – nie jest. Triceps się pompuje i rozciąga skórę na całym ramieniu – analogicznie jest przy innych partiach. To samo tyczy się ćwiczeń aerobowych, czyli np. jazdy na rowerze czy biegania – pocisz się przez dłuższy okres = tatuaż jest ciągle mokry. Wiem, że sport uzależnia, ale postaraj się wytrzymać chociaż ten tydzień po zrobieniu dziary.

 

Sauna po tatuażu

Jak ktoś jest kumaty, to sam już pewnie skojarzył, że sauna to wysoka temperatura + pot, czyli jest niewskazana.

 

Basen po tatuażu

O moczeniu tatuażu pisałem już wyżej. Dokładnie to samo tyczy się basenu. Może woda w nim nie jest tak brudna jak w jeziorze, ale długotrwałe moczenie świeżego tatuażu wpłynie negatywnie na jego kondycję.

 

Tatuaż a kontakt ze zwierzętami

Nie wpadajmy w paranoję, ale pamiętajmy o tym, żeby dobrze zabezpieczać nasz tatuaż jeśli mamy styczność ze zwierzakami. Ich sierść to miejsce gdzie gromadzi się kurz, bakterie, roztocza. Świeży tatuaż to miejsce przez które te wszystkie rzeczy łatwo mogą przeniknąć do naszego organizmu. By świeży tatuaż goił się szybko i bez problemów, utrzymujcie go w czystości.

 

 

Lista rzeczy „zakazanych” jest pewnie jeszcze dłuższa, ale wyżej macie wymienione te najważniejsze i te, na które jesteście najbardziej narażeni (nie można też np. polewać kwasem solnym, ale prawdopodobieństwo tego, że ktoś to robi, jest niewielkie). Dbajcie o swoje tatuaże, bo nawet najlepiej zrobiony tatuaż, bez odpowiedniej pielęgnacji może wyglądać fatalnie. Jest wiele rzeczy, które można robić w tym czasie: można być miłym, można czytać książki, można się uśmiechać, można jeść pierogi a nawet schabowe, można lajkować posty na blogu – zajmijcie się czymś przyjemnym a czas szybko minie i wrócicie sobie na swoje baseny/siłownie/solarium/melanże (niepotrzebne skreślić).

Pozdro!

 

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem. Jestem człowiekiem i bardzo się cieszę jeśli dostaję od Was jakąś interakcję. Wejdźcie na mój fp Bearded, inked and awesome i zostawcie lajka, komentarz lub udostępnijcie coś, co uważacie ze wartościowe. Będzie mi mega miło! Dzięki!

Czytaj także: najczęstsze powikłania po tatuażu

Więcej na temat tatuażu

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!

 


Czytaj również:

Please follow and like us:

2 thoughts on “Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu – poradnik nie tylko dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.