Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu – kompletny poradnik

To, że świeży tatuaż wymaga szczególnego traktowania, wie każdy – mam nadzieję. Wiele osób używa różnych maści/kremów, owija tatuaż folią/podkładem (nienawidzę podkładów na tatuażu!). Super! Jest jednak kilka rzeczy, o których zwłaszcza osoby z mniejszym doświadczeniem zapominają lub nie mają pojęcia. Dziś napiszę Wam:

Czego nie można robić po tatuażu!


Opalanie po tatuażu

Może to zabrzmi trochę jak wyrok, ale jeśli chcesz mieć ładne tatuaże, to musisz chronić je przed słońcem – zawsze! Nie tylko zaraz po zrobieniu. Solidna warstwa kremu do opalania z filtrem 50+ to absolutne minimum. Kiedyś usłyszałem „no ku*wa, nie po to robiłem tatuaże, żeby je teraz warstwą białego kremu przykrywać” – spoko, nie widzę problemu, ale sam z czasem go zauważysz. Promieniowanie UV działa trochę jak laser na nasz tatuaż (bardzo powoli, ale jednak). Długotrwała ekspozycja na słonce będzie skutkowała utratą koloru i „ostrości” tatuażu. Dodatkowo przegrzana skóra sprzyja zwiększonej cyrkulacji krwi – w efekcie dochodzi do mikroruchów cząsteczek tuszu pod naszą skórą.

Osoby, które zrobiły sobie właśnie tatuaż powinny odpuścić opalanie przez jakiś miesiąc. Przez pierwszy tydzień nie zalecałbym w ogóle wystawiania tatuażu na mocne słonce nawet przez krótką chwilę.


Solarium po tatuażu

Dokładnie tak samo jak w przypadku opalania na słońcu. Jeśli masz świeży tatuaż, to sobie odpuść na jakiś czas wizyty w solarium. Przez pierwszy miesiąc po zrobieniu tatuażu wymarz z głowy takie miejsce jak solarium.


Moczenie świeżego tatuażu w wodzie

Nie, nie oznacza to, że świeżego tatuażu nie można myć. Trzeba! Ale róbmy to przede wszystkim ostrożnie, używając odpowiednich środków, przeznaczonych do mycia tatuażu (np. takich). Szybki prysznic na pewno nie zaszkodzi świeżej dziarce. Niewskazane są jednak długie kąpiele i inne sytuacje, kiedy przebywa się ciągle pod wodą. Odpuść sobie na jakieś 2-3 tygodnie. W pierwszych dniach szczególnie niebezpieczne są kąpiele w naturalnych akwenach. Woda w nich jest zwykle pełna bakterii, które mogą dostać się przez tatuaż wgłąb naszej skóry (pamiętajcie, że świeży tatuaż to rana).

A propos mycia. Jest jeszcze jedna ważna rzecz – wycieranie świeżego tatuażu. Nie powinno się go wycierać ręcznikiem do ciała, ponieważ zwykle znajdują się na nim bakterie. Przez kilka pierwszych dni użyj do tego papierowego ręcznika i pamiętaj, by mocno nie trzeć powierzchni tatuażu. Wystarczy przyłożyć na chwilę ręcznik i poczekać, aż woda w niego wsiąknie.

Kiedyś podczas tatuowania, znajoma tatuażystka opowiedziała mi krótką historyjkę, kiedy zadzwoniła do niej klientka z prośbą, żeby szybko zrobić jej tatuaż, bo wyjeżdża za kilka dni na wakacje do Bułgarii (a może Chorwacji, jeden pies) – plan idealny! Tylko, co ona będzie robić w tej Bułgarii, skoro ze świeżym tatuażem nie wolno się opalać ani go moczyć? Siedzieć w pokoju i pić? A nie! Pić też nie wolno…

czego nie robic po tatuazu


Czy po tatuażu można pić alkohol?

No właśnie… Na ten temat krążą różne mity. Robiłem dziarę na kacu, robiłem pod wpływem, piłem zaraz po zrobieniu. Wszystkie się jakoś trzymają – wcale nie oznacza to, że którąś z tych opcji polecam.

Alkohol niewątpliwie rozrzedza krew i może podnosić jej ciśnienie. Wpływa też kiepsko na regenerację naszego organizmu (w tym gojenie się ran). Dlatego niewskazane jest spożywanie alkoholu przed, w trakcie ani po zrobieniu tatuażu. Nie znaczy to jednak, że nie możecie wypić sobie wieczorem jednego piwa. Jeśli się nie nawalisz do odcięcia, to z dziarą nie powinno stać się nic złego. W innym przypadku prawdopodobnie oprócz słabego gojenia, zapomnisz także o odpowiedniej pielęgnacji – na kacu zapominamy o wielu rzeczach.

Czytaj również – Alkohol a tatuaż


Inne używki po tatuażu

Przyjmowanie dużych dawek kofeiny nie jest wskazane ani przed, ani w pierwszych godzinach po wykonaniu tatuażu. Jedna kawa po tatuażu raczej krzywdy nikomu nie zrobi, ale jeśli pijecie ją nałogowo całymi dniami, to odpuśćcie sobie na chwilę. To samo tyczy się innych używek (np. amfetamina, kokaina), które podnoszą ciśnienie krwi. Dodatkowo większość używek ma negatywny wpływ na proces regeneracji organizmu, przez co gojenie tatuażu się wydłuża.

 


Siłownia/inne treningi po tatuażu

To też trzeba sobie trochę odpuścić. Kiedyś robiłem tak, że pomijałem w treningu mięsień, na którym miałem dziarę – wydawało mi się, że wszystko się zgadza, ale nie wziąłem pod uwagę, że tatuaż jest ciągle mokry od potu. Do tego często nam się wydaje, że jak robimy klatę, to biceps jest bezpieczny – nie jest. Triceps się pompuje i rozciąga skórę na całym ramieniu – analogicznie jest przy innych partiach. To samo tyczy się ćwiczeń aerobowych, czyli np. jazdy na rowerze czy biegania – pocisz się przez dłuższy okres = tatuaż jest ciągle mokry. Wiem, że sport uzależnia, ale postaraj się wytrzymać chociaż ten tydzień po zrobieniu dziary.


Sauna po tatuażu

Jak ktoś jest kumaty, to sam już pewnie skojarzył, że sauna to wysoka temperatura + pot, czyli jest niewskazana. Wizyta w saunie po wykonaniu tatuażu odpada.

Tatuaż a basen

O moczeniu tatuażu pisałem już wyżej. Dokładnie to samo tyczy się basenu. Może woda w nim nie jest tak brudna jak w jeziorze, ale jednak nie są to idealne warunki dla świeżej rany. Poza tym pisałem już, że długotrwałe moczenie świeżego tatuażu wpłynie negatywnie na jego kondycję. Daj sobie minimum 3-4 tygodnie zanim pójdziesz na basen (wg. różnych źródeł optymalnie jest odpuścić sobie basen przez 7 tygodni).

Kąpiele w otwartych akwenach (jeziora, stawy) odpuść sobie na 6-7 tygodni. Woda w nich zawiera zwykle sporo zanieczyszczeń, które łatwo mogą przeniknąć do organizmu przez ranę, jaką jest tatuaż. Pamiętajcie o tym nie tylko podczas letnich kąpieli, ale również podczas morsowania.


Tatuaż a kontakt ze zwierzętami

Nie wpadajmy w paranoję, ale pamiętajmy o tym, żeby dobrze zabezpieczać nasz tatuaż jeśli mamy styczność ze zwierzakami. Ich sierść to miejsce gdzie gromadzi się kurz, bakterie, roztocza. Świeży tatuaż to miejsce przez które te wszystkie rzeczy łatwo mogą przeniknąć do naszego organizmu. By świeży tatuaż goił się szybko i bez problemów, utrzymujcie go w czystości.

Warto pamiętać, że zwierzęta bywają nieobliczalne. Czasem zupełnie przez przypadek, podczas zabawy mogą zadrapać czy zahaczyć zębem o tatuaż.


Ochrona tatuażu

Miałem o tym nie pisać, bo wydawało mi się to oczywiste, ale okazuje się, że nie. Tatuaż to rana, a wiadomo, że każda rana to brama dla wirusów, bakterii i wielu innych niepożądanych rzeczy, które w łatwy sposób mogą przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu. Dlatego w pierwszych dniach ważne jest, żeby zabezpieczać tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli większość czasu spędzacie w domu i jedyne co robicie, to np. praca przed komputerem, to nie musicie owijać go szczelnie folią (jest to nawet niewskazane, bo tatuaż lubi oddychać). Ważne, żeby po prostu na niego uważać. Jeśli jednak pracujecie w miejscu, gdzie macie kontakt z pyłem, brudem, kurzem, czy innymi ludźmi lub jesteście narażeni na uszkodzenia mechaniczne (otarcia, rozcięcia, zadrapania), to warto przez kilka dni chronić tatuaż przed kontaktem z tymi czynnikami. Oczywiście jeśli macie na sobie folię typu second skin, ten problem Was praktycznie nie dotyczy.


Lista rzeczy „zakazanych” jest pewnie jeszcze dłuższa, ale wyżej macie wymienione te najważniejsze i te, na które jesteście najbardziej narażeni (nie można też np. polewać kwasem solnym, ale prawdopodobieństwo tego, że ktoś to robi, jest niewielkie). Dbajcie o swoje tatuaże, bo nawet najlepiej zrobiony tatuaż, bez odpowiedniej pielęgnacji może wyglądać fatalnie. Jest wiele rzeczy, które można robić w tym czasie: można być miłym, można czytać książki, można się uśmiechać, można jeść pierogi a nawet schabowe, można lajkować posty na blogu – zajmijcie się czymś przyjemnym a czas szybko minie i wrócicie sobie na swoje baseny/siłownie/solarium/melanże (niepotrzebne skreślić).


Czego nie robić po tatuażu – skrót

Na koniec ściągawka dla tych, którzy nie lubią czytać. Czego nie należy robić po zrobieniu tatuażu:

 • po wykonaniu tatuażu nie należy się opalać się (także na solarium)
 • świeżego tatuażu nie można moczyć tatuażu (w wannie, basenie, otwartych akwenach)
 • po tatuażu nie zaleca się trenować
 • ze świeżym tatuażem nie powinno się uczęszczać na basen i saune
 • alkohol i inne używki wpływają negatywnie na proces gojenia tatuażu
 • nie należy wystawiać tatuażu na bezpośredni kontakt ze zwierzętami
 • nie należy wystawiać tatuażu na bezpośredni kontakt z brudem, kurzem
 • wystawiać tatuażu na nadmierne działanie czynników mechanicznych (zwłaszcza tarcie)

Pozdro!

Cześć! Z tej strony Krzysiek! Wbrew pozorom nie jestem blogiem. Jestem człowiekiem i bardzo się cieszę jeśli dostaję od Was jakąś interakcję. Wejdźcie na mój fp Bearded, inked and awesome i zostawcie lajka, komentarz lub udostępnijcie coś, co uważacie ze wartościowe. Będzie mi mega miło! Dzięki!

Czytaj także: najczęstsze powikłania po tatuażu

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!


Czytaj również:

11 thoughts on “Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu – kompletny poradnik

  1. Według mnie masz tu wszystkie instrukcje dotyczące tego, czego nie można robić po zrobieniu tatuażu. Chyba, że ktoś z czytelników doda coś jeszcze 😉

  1. To prawda!
   Chociaż miałem jeden taki przypadek, że tatuaż tak mnie wymęczył, że obiecywałem sobie, że to już ostatni 😉

 1. Anonim prawdę mówi! A co do mycia tatuażu, to dodam, że przez pierwszych parę dni tylko chłodną wodą, bo nawet lekko ciepłą boli, więc pewnie też szkodzi.

  1. Szkodzić nie powinno, o ile nie jest to wrzątek, ale to fakt – chłodna woda przynosi ukojenie 😉
   Dzięki za komentarz!

 2. Uff, jak dobrze, że po tatuażu można jeść schabowe – mój Tate robi najlepsze na świecie i żadna dziara nie byłaby warta przegapienia niedzielnego schaboszczaka 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image