tatuaż badania

Skończyłeś zawodówkę na wiosce? Na bank masz tatuaż! – analiza badań CBOS dotyczących tatuażu

Tatuaż badania

To, że tatuaże stają się coraz bardziej popularne wie prawie każdy. Na przestrzeni ostatnich lat tatuaż przestał być kojarzony z marynarzami czy więźniami i stał się ozdobą ciała, którą na co dzień możemy oglądać na ulicy. Oczywiście sytuacja nie jest idealna i wciąż są osoby, którym tatuaże przeszkadzają, ale z dnia na dzień, z roku na rok, tatuaż staje się coraz bardziej akceptowalny społecznie. Nie ma też co ukrywać – jest moda na tatuaże, czy nam się to podoba, czy nie. Coraz więcej osób ma na sobie choćby jeden mały tatuaż i codziennie liczba takich osobników się zwiększa. Tatuaż badania

We wrześniu 2017 roku CBOS opublikował komunikat z badań dotyczących tatuażu w Polsce. Dziś chciałbym pokrótce przedstawić Wam wyniki ich badań.

 

Prawie co dziesiąty Polak posiada tatuaż!

Pierwszy i najbardziej ogólny wniosek z badań mówi nam, że w Polsce 8% osób posiada przynajmniej jeden tatuaż. Jeśli podzielimy te osoby ze względu na płeć, to przewagę będą stanowić tu mężczyźni (10% przy 6% kobiet).

Tatuaże najczęściej posiadają osoby w wieku 25-34 lat – posiadanie tatuaży deklaruje tu 16% Polaków. W grupie 35-44 jest to około 12%. Wśród najmłodszej grupy respondentów, czyli 18-24 – wytatuowanych jest około 9%.

Biorąc pod uwagę wykształcenie wytatuowanych osób, na tatuaże najczęściej decydują się osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (po 10%). Wśród osób, które ukończyły studia jest to około 4%.

Najwięcej wytatuowanych osób, to mieszkańcy małych miast:

– do 19 999 mieszkańców – 9%

– do 20 000 do 100 000 mieszkańców – 10%

 

Nie zrozumiesz, dopóki nie zrobisz

W badaniu przeprowadzonym przez CBOS zapytano też osoby nieposiadające tatuażu o ich stosunek do tego rodzaju sztuki. Większość z nich odbiera ozdabianie swojego ciała tatuażami w sposób zdecydowanie negatywny (32%) lub negatywny (24%) – niestety.

Zdecydowanie pozytywnie lub pozytywnie w stosunku do tatuażu opowiedziało się odpowiednio 9% i 26% osób, które same tatuażu nie posiadają.

Widać też wyraźną zależność pomiędzy wiekiem osób biorących udział w badaniu a ich stosunku do tatuażu, co pokazuje tabela:

tabela cbos tatuaz

Zapytano też badanych, czy znają kogoś, kto ma tatuaże i powiązano to z wynikami badań mówiących o stosunku do tatuowania się. Największa niechęcią w stosunku do obrazków na ciele wykazywały się osoby nieznające nikogo wytatuowanego. Może właśnie w tym tkwi ich problem?

 

15% niewytatuowanych Polaków chciałoby zrobić sobie tatuaż!

Wśród osób, które nie posiadają ani jednego tatuażu, 15% deklaruje, że chciałoby takowy posiadać. Z czego większą chęć posiadania tatuażu deklarują kobiety (16%).

Pytaniem obrazującym wzrost popularności tatuażu jest zdecydowanie „Kiedy zrobiłeś sobie pierwszy tatuaż?”. I tu widać naprawdę dużą tendencję wzrostową w ostatnich latach. Najwięcej pierwszych tatuaży u osób ankietowanych powstało w latach 2010-2017 (39%), nieco mniej w latach 2000-2009 (27%). Tylko 3% pierwszych tatuaży zostało zrobione w latach 1980-1989.

 

Prawie połowa wytatuowanych osób posiada więcej niż jeden tatuaż!

Prawie połowa (49%) osób biorących w badaniu i deklarujących posiadanie tatuażu powiedziała, że posiada więcej niż jeden tatuaż. Cztery lub więcej tatuaży zadeklarowało 8% wytatuowanych badanych. Najwięcej, bo 51% wytatuowanych respondentów posiada tylko jeden tatuaż. Co ciekawe, cztery i więcej tatuaży posiada więcej kobiet (10%) niż mężczyzn (8%).

Najpopularniejszym miejscem, w którym Polacy robią sobie tatuaże jest ramię/bark – 37% tatuaży znajduje się właśnie tam. Później z wynikiem po 18% są plecy i ręce (ogólnie).

 

Jesteśmy zadowoleni ze swoich tatuaży!

Czy Polacy są zadowoleni ze swoich tatuaży? Na całe szczęście tak! Łącznie 78% odpowiedziało na to pytanie „tak” lub „zdecydowanie tak”! 45% chciałoby zrobić sobie kolejny tatuaż a tylko 8% wytatuowanych chciałoby usunąć posiadaną dziarę.

Tak pokrótce przedstawiają się wyniki badań dotyczących tatuażu wśród Polaków – taka wersja dla leniwych. Cały komunikat jest dużo bardziej rozbudowany i jeśli ktoś chce wniknąć w szczegóły, to odsyłam tutaj. Można tam przeczytać wiele więcej ciekawych rzeczy niż w tym streszczeniu, ale mam nadzieję, że to co tu napisałem dało Wam przynajmniej lekki obraz tego jak ma się tatuaż w naszym kraju.

Będę mega wdzięczny za Wasze udostępnieni tego posta – niech ludzie wiedzą, że jest nas coraz więcej a tatuaż to żaden wyrok!

Pozdro!

Czytaj więcej!

Źródło: CBOS 113/2017

Tatuaż badania

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image