Jak dbać o kartacz (szczotkę) do brody?

szczotka do brody

Szczotka do brody

Mam nadzieję, że większość Brodaczy już wie, że kartacz (szczotka do brody) jest jednym z podstawowych narzędzi do pielęgnacji brody. Dla tych, którzy nie wiedza, przypominam:

– kartacz to nie alternatywa dla grzebienia, to narzędzie do pielęgnacji zarostu oraz skóry pod nim

– poprawia mikrokrążenie skóry

– wyczesuje martwy naskórek

– reguluje wydzielanie sebum – naszej naturalnej bariery ochronnej

– pomaga rozprowadzić olejek we wszystkie miejsca, w których powinien się znaleźć

Myślę, że teraz już nikt nie ma wątpliwości, że musi podsiadać kartacz.

kartacz paletka

Jak dbać o kartacz?

Ale co robić, by szczotka do brody służyła nam jak najdłużej? Proste – trzeba o nią dbać.

  1. Po każdym użyciu kartacza obróć go włosiem do dołu i delikatnie uderz o dłoń. Ten skomplikowany zabieg ma na celu usunięcie z niego połamanych/wyczesanych włosów oraz innych zanieczyszczeń
  2. Przechowuj kartacz włosiem do spodu. Bo tak. Tak, żeby krążący w powietrzu kurz, opadając nie wpadał pomiędzy włosie. Dla fanów detali polecam paletkę pod kartacz – wygląda kozacko! (kupisz ją tu)
  3. Raz na jakiś czas możesz delikatnie wyczesać kartacz. Jeśli masz drugi, to bardzo dobrze – potrzyj delikatnie jednym o drugi. Jeśli nie masz – spróbuj zrobić to grzebykiem.
  4. Usiądź czasami nad swoim kartaczem i zwyczajnie powyciągaj z niego wszystkie brudy, które możesz
  5. Raz na 2-3 miesiące umyj kartacz. Weź szampon lub mydło, którym myjesz brodę i dobrze go wyszoruj. Pamiętaj jednak o tym, żeby później położyć go włosiem do dołu w temperaturze pokojowej. Wtedy woda, której nie byłeś w stanie wytrzeć, swobodnie sobie spłynie. Nie susz, go ciepłym powietrzem, żeby się nie „porozsychał”. Pamiętaj też, żeby nie robić tego zbyt często, bo za każdym razem traci on trochę warstwy impregnującej drewno. Ułożenie kartacza jest szczególnie ważne w przypadku kartaczy z poduszką. Gdy położymy go włosiem do góry, woda może zostać w środku i kartacz będzie gnił.

kartacz

 

Chciałbym też obalić jeden mit – podobno są tacy, którzy boją się włosia dzika i przed użyciem wyparzają kartacz. Nie, nie i jeszcze raz nie! Szczotka do brody trafia na półkę w stanie gotowym do użycia (o ile kupujesz go z pewnego źródła).

To wszystko! Te kilka czynności sprawi, że Twój kartacz będzie służył przez długi czas. Instrukcja jest prosta i nie wymaga zbyt wiele czasu.

Nie wiesz jaki kartacz wybrać? Zajrzyj do sklepu Stylowy Brodacz – znajdziesz tam szeroki wybór szczotek, których jakośc sprawdziłem osobiście i polecam z czystym sumieniem.

Czytaj więcej!

Szczotka do brody

Please follow and like us:

1 thought on “Jak dbać o kartacz (szczotkę) do brody?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.