Wypadanie brody – jak zapobiegać?

wypadanie brody

Dbasz o swoją brodę – myjesz ją, używasz odpowiednich kosmetyków, szczotkujesz a za każdym razem widzisz w umywalce, że wypada Ci kilka kolejnych włosów. Zaczynasz się martwić, bo przecież chcesz, żeby broda wyglądała zdrowo i gęsto. A co jeśli wypadnie cała? Panika (nie przesadzam – to co widzę w internecie, można czasami nazwać paniką)!

Nic podobnego. Wypadanie włosów, to zupełnie naturalna rzecz. Nie ma powodów do obaw!

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele: od uwarunkowań genetycznych i zmian hormonalnych, chorób skóry, przez nieprawidłową dietę aż po tak prozaiczne rzeczy jak ciągnięcie za brodę. Nie da się przed tym uchronić, choćbyś nawet nie dotykał brody tygodniami – kilka włosów zawsze wypadnie. O ile nie wypadają garściami, nie masz powodów do obaw. Jeśli jednak tak się dzieje, to jedyne co polecam, to wizyta u lekarza, ale zakładam, że u większości z Was wypadanie brody jest w normie.

Można jednak robić wszystko, by włosów wypadało jak najmniej.

Jak zminimalizować wypadanie brody?

Prawidłowa dieta!

Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem witamin i minerałów. Wiadomo, że składniki te dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Jeśli tak nie jest, powinniśmy zastosować kompleks witaminowo-mineralny, ale pamiętajcie, że tabletka nigdy nie zastąpi jedzenia. Może być jedynie uzupełnieniem diety. Zwracajcie też uwagę na jakość przyjmowanego suplementu – wiele firm stosuje związki, które wchłaniają się do organizmu tylko w kilku-kilkunastu procentach.

Zwróćcie przede wszystkim uwagę na zawartość cynku w codziennym jadłospisie – odpowiada on za syntezę białek, w tym keratyny, która tworzy włókna włosa. Dodatkowo warto zadbać, by nie zabrakło nam kwasów omega 3, żelaza i witaminy D3.

Nasza dieta powinna też być bogata w białko – to ono jest głównym budulcem naszego organizmu! Kiedyś już o tym pisałem – tutaj.

Ciągnięcie za brodę

Głaskanie brody jest fajne. Ciągnięcie jej – nie. Jeśli szarpiesz mocno włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz mieszek włosowy i włos po prostu wypadnie. Nie zawsze od razu, czasami po jakimś czasie. Daj brodzie spokój i chroń ją przed niepotrzebnymi przygodami.

Odwodnienie organizmu

Woda to życie – głupi tego nie wymyślił. Dobrze nawodniony organizm to podstawa jego dobrego funkcjonowania, nie tylko w kwestii włosów. 1,5 litra wody, to totalne minimum! Latem zapotrzebowanie jest jeszcze większe!

Nasz organizm to bardzo mądre stworzenie, które wypijaną wodę dostarcza najpierw do najważniejszych narządów. Uważasz, że dla niego Twoja broda jest ważniejsza niż wątroba? Możesz wtedy używać najlepszych odżywek, olejków i czegokolwiek tam jeszcze używasz, ale Twoje włosy będą suche. I w końcu wypadną.

 Inne czynniki mogące wpływać na wypadanie brody

– palenie papierosów

– promieniowanie UV

– niska temperatura

– zmieniająca się wilgotność powietrza

– chlorowana woda

Te trzy proste (przynajmniej z pozoru) elementy, powinny poprawić kondycję Twojej brody (i całego organizmu). Dobra dieta i odpowiednie nawodnienie, to podstawa. A jeśli przy okazji zmiany diety i odpowiedniego nawodnienia organizmu zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, to pamiętaj, że to zasługa Twojej brody! Jej podziękuj!

 

Pozdro!

Daj Pan lajka!

Please follow and like us:

3 thoughts on “Wypadanie brody – jak zapobiegać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.