jak dbać o tatuaż

Jak dbać o tatuaż?

(UWAGA! Wpis nie dotyczy januszy robionych w piwnicy – te nie podlegają jakimkolwiek zasadom, nawet jeśli wiesz jak dbać o tatuaż).

Robisz tatuaż. Nie wnikam czy była to przemyślana przez lata decyzja, czy spontaniczny ruch. Nie wnikam czy coś dla Ciebie oznacza czy jest tylko ozdobą ciała. Podoba Ci się, prawda? I to jest najważniejsze.

Mija miesiąc, dwa, pięć, rok… a tatuaż jakby trochę stracił na swojej urodzie. Przestajesz być z niego zadowolony, zaczynasz go chować, zastanawiasz się czy na pewno Ci się podoba. A może to był błąd? Ale przecież pół roku temu był dla Ciebie jeszcze najpiękniejszy na Świecie! Gdzie popełniłeś błąd?


Nie dbałeś o swój tatuaż!

„Ale jak to? Przecież smarowałem Alantanem czy innym Buthaprenem przez 2 tygodnie, tak jak kazał tytułażysta!”

Pierwsze 2 tygodnie, to bardzo waży okres w życiu tatuażu – goi się, więc powinniśmy dać mu jak najlepsze warunki do tego, by goił się jak najlepiej. Wtedy każda nieuwaga może odbić się na przyszłości naszego dzieła sztuki. Dostajemy zwykle jasne instrukcje od artysty, dotyczące smarowania, ochrony przed zanieczyszczeniami, moczenia, ekspozycji na słońce, spożywaniu alkoholu (przynajmniej taką mam nadzieję, że wszyscy artyści o tym wszystkim mówią). O ile przy pierwszym tatuażu, obchodzimy się z nim jak z jajkiem, to z doświadczenia wiem, że z kolejnymi różnie bywa. Ale przyjmijmy, że świat jest idealny i każdy zawsze daje idealne warunki do zagojenia się swojej dziarze. Perfecto! Nie oznacza to wcale, że później nie musimy już o niego dbać.

Więcej o gojeniu tatuażu przeczytasz tutaj!

jak dbać o zagojony tatuaż


Zagojony tatuaż również wymaga pielęgnacji!

To, że tatuaż jest zagojony nie oznacza, że możemy go już zostawić w spokoju. W lecie musimy pamiętać, żeby przed wyjściem na słońce użyć kremu z filtrem. Promieniowanie słoneczne jest jednym z największych „wrogów” tatuażu. Dodatkowo, chrońcie skórę przed przegrzaniem, bo wyższa temperatura, to szybsze mikrokrążenie krwi i ruch cząsteczek tuszu. Po prostu co jakiś czas zejdźcie ze słońca, żeby się ochłodzić.

Ale na słońce wychodzimy tylko przez kilkanaście-kilkadziesiąt dni w roku. Czyli, że tyle? Nie!

Tatuaż żyje sobie pod naszym naskórkiem, więc żeby mógł spod niego dobrze wyglądać, powinniśmy przez cały rok dbać o skórę. Tak, skórę! Nie dbamy o tusz, tylko o skórę! U kobiet pewnie jest z tym mniejszy problem, bo częściej używają balsamów do ciała – po prostu, zwykle bardziej dbają o swoją skórę. U facetów jest z tym pewnie trochę słabiej. A warto! Spróbujcie, dla testu, przez miesiąc smarować swój zagojony już tatuaż kremem do jego pielęgnacji – zobaczycie różnice. Polecam krem od Ink-Labu (tu macie kilka słów o kremie Ink-Lab), bo ma neutralny zapach i nie jest tłusty, więc bez obaw możecie używać go pod ubrania. Do tego zajebiście nawilża. Wystarczy, że po kąpieli czy prysznicu posmarujecie skórę w miejscu, gdzie znajduje się  tatuaż. Tylko tyle i aż tyle.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której większość z nas zapomina. Po 3-4 tygodniach od zrobienia tatuażu, kiedy będzie już wstępnie zagojony, warto udać się ponownie do studio, w którym był robiony i dokonać konsultacji. Tatuażystom również zależy na tym, żeby wasze tatuaże wyglądały jak najlepiej, bo jesteście ich chodzącą reklamą. Wpadnij na chwilę do studio, niech tatuażysta zerknie czy coś nie wymaga poprawy. Wszelkie poprawki są wliczone w koszt wykonania tatuażu, więc nie obawiaj się o dodatkowy wydatek.

jak dbać o tatuaż

Nie obiecuję jak w pewnej reklamie, że wyciąg ze smoka przywróci Wam kolor i tatuaż będzie wyglądał jak nowy, ale na pewno zauważycie różnicę gołym okiem. Serio. Wiadomo, że niektóre tatuaże trzeba będzie z wiekiem po prostu poprawić, ale warto zadbać o to, żeby przeciągnąć to w czasie.  Odpowiednia pielęgnacja tatuażu pozwoli Wam zachować jego dobry wygląd przez długie lata.


Jak dbać o tatuaż latem

Pisałem też o smarowaniu tatuażu kremem z filtrem. Ochronie tatuażu przed słońcem poświęciłem oddzielny wpis – jak poszukacie, to na pewno znajdziecie. Przede wszystkim warto pamiętać o tym nie tylko wtedy, gdy wybieramy się na plażę. Słońce w lecie świeci w każdym miejscu (przynajmniej w teorii), więc jeśli wybieracie się na dłuższy spacer, to też posmarujcie swoje tatuaże kremem z filtrem. Promienie słoneczne działają na tatuaż podobnie jak laser!

Chciałbym, żeby wszyscy, którzy to przeczytali, skomentowali ten tekst „przecież to oczywiste, ciągle tak robię”, ale wiem, że nie ma na to szans. Widuję na ulicach naprawdę dużo dobrych dziar, które są zwyczajnie zaniedbane. Wyglądają jakby miały już z 50 lat, tracą swój urok. Dlatego zawsze trzymajcie się hasła „Jak dbasz – tak masz”!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji tatuażu!


Pozdro! 

P.S. Odwiedźcie w wolnej chwili fp Bearded, inked and awesome i dodajcie swoim lajkiem +1 do zajebistości tego fanpejdża!

P.S.2. Wybaczcie, że wszystko pisałem w formie męskiej (miałem namyśli czytelnika). Ten post dotyczy również kobiet 😉

 
Ceneo.pl


Czytaj również:

4 thoughts on “Jak dbać o tatuaż?

  1. Pełna zgoda, że dbanie o tatuaż jest konieczne, aby zapewnić mu atrakcyjny wygląd i długotrwały intensywny kolor. Natomiast tuż po zrobieniu nowej dziary odpowiednie dbanie to absolutna konieczność, bo zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Produktów dedykowanych do tatuaży na rynku jest sporo – kremy, balsamy, masła. My w pełni ręczymy za nasz innowacyjny spray – skinproject.tattoo/ – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, nawilżająco, natłuszczająco, antyoksydacyjnie i redukuje swędzenie. Trzeba jednak pamiętać, że żaden preparat nie zdziała cudów, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad zaleconych przez tatuażystę. Dobra wiadomość jest taka, że sumienne przestrzeganie zasad + dobrze dobrany produkt oznacza sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image