grzebień do brody

Kartacz czy grzebień do brody?

Śledząc grupy dla brodaczy często napotykam pytania w stylu: czy kartacz jest niezbędny? Czy moze być tangle teezer? Czy lepiej grzebień? Pewnie, że kartacz nie

Śledząc grupy dla brodaczy często napotykam pytania w stylu: czy kartacz jest niezbędny? Czy moze być tangle teezer? Czy lepiej użyć kartacza, czy grzebienia do brody?

Pewnie, że kartacz nie jest niezbędny. Tak samo jak do jedzenia zupy nie jest niezbędna łyżka, ale po co się męczyć? Tangle teezer? Można nim rozczesać brodę, ale czy to jest wszystko czego oczekujemy od tego zabiegu?

Na pytanie w tytule posta można odpowiedzieć jednym zdaniem: jedno i drugie. Dlaczego? Bo nasz zarost potrzebuje szczególnej pielęgnacji.


1. Po co mi kartacz i grzebień do brody?

Kartacz to wbrew pozorom nie jest narzędzie do czesania brody. Do rozczesania kłaków służy grzebień do brody- wg. mnie najlepiej drewniany. Metalowe grzebienie wyglądają efektownie, ale mogą uszkadzać nasze włosy na twarzy. Plastikowe znów, będą powodowały, że broda będzie się elektryzować i zwyczajnie cięzko będzie ją ułożyć. Drewniany grzebień do brody jest bezpieczny i nie elektryzuje włosów. Do tego może być równie efektownie wykonany, co grzebyki z innych materiałów. W takim razie po co nam jeszcze kartacz? Do pielęgnacji!

Kartacz spełnia przede wszystkim 4 podstawowe funkcje:

– usuwa martwy naskórek – inaczej będzie się sypał jak łupież (więcej czytaj tutaj)

– pobudza krążenie krwi

– wzmacnia cebulki włosów

– reguluje produkcję sebum (naszej naturalnej bariery ochronnej skóry)

Dodatkowo, jeśli masz długą, gęstą brodę, katracz pomoże Ci rozprowadzić olejek po powierzchni skóry. Palcami będzie Ci ciężko się tam dostać.


2. Jaki kartacz wybrać?

Są różne rodzaje kartaczy i cięzko jest wybrać jeden typ, który będzie po prostu dobry. Sprawa jest bardzo indywidualna. To, na co musisz zwrócić uwage, to  materiały z których kartacz został wykonany – włosie dzika i naturalne drewno, to najlepszy wybór.

Kartacze możemy jednak podzielić ze względu na dwa parametry – twardość włosia oraz poduszkę (lub jej brak). Włosie twarde będzię lepsze do długich, sztywnych bród – lepiej poradzi sobie z przedarciem się przez Twoje kłaki. Jeśli masz krótki lub miękki zarost, wybierz włosie średnie. Dodatkowa poduszka, w której osadzone są włosy będzie delikatnie amortyzować nacisk włosia na skórę. W wielkim skrócie, przedstawię to na wykresie.

jak dobrać szczotkę do brody

Nie bierz tego za zasadę, ale jako podpowiedź przy wyborze. Staraj się dobrać kartacz tak, żeby używanie go było dla Ciebie przyjemnością – rodzajem masażu, a nie drapaniem skóry do bólu.


3. Jak dbać o kartacz?

To proste! Są dwie główne zasady: Nie szarp za włoski, żeby ich nie wyrwać oraz myj co jakiś czas kartacz szamponem do brody i susz go włosiem do dołu. Tylko tyle i aż tyle. Tu przeczytasz więcej na ten temat – Jak dbać o kartacz do brody?


4. Jak używać kartacza?

Kartacza możesz używać kilka razy dziennie. Na pewno powineneś go użyć po kazdym myciu brody. Pamietaj tylko, żeby przed użyciem lekko osuszyć brodę (przeczytaj czym). Po nałożeniu kosmetyku (olejku, balsamu) dokładnie wyszczotkuj brodę tak, by skóra była wymasowana a olejek dobrze rozprowadzony. Po wieczornymy myciu również użyj kartacza, żeby… no właśnie pamiętasz z punktu pierwszego po co?

To w zasadzie wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat kartacza. Jaki konkretnie wybrać? Sam musisz podjąć tę decyzję. Ja osobiście używam zamiennie dwóch: Depota i ZEWa. Z obydwu jestem zadowolony.

Dajcie też czasem lajka na fejsbuniu Bearded, inked and awesome

Czytaj więcej!

Pozdro!G

Czytaj również:

Kartacz czy grzebień do brody

3 thoughts on “Kartacz czy grzebień do brody?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image