Pielęgnacja tatuażu

pielęgnacja tatuażu

 

Pielęgnacja tatuażu

 

W końcu nadeszły czasy, kiedy tatuaż nie budzi już takich kontrowersji wśród społeczeństwa jak kiedyś i nie kojarzy się tylko z więziennymi malunkami. Tatuaż stał się w wielu przypadkach sztuką i coraz więcej osób decyduje się na przyozdobienie swojego ciała jakimś wzorem. Jedni robią tatuaże by upamiętnić jakąś chwilę, dla innych są to symbole związane z rzeczami dla nich ważnymi, część z osób traktuje je po protu jako ozdobę. Nie ma się co rozwodzić nad powodami, które kierują osobami zdecydowanymi „pomalować” swoje ciało na stałe. Jedno jest jednak pewne, nawet najlepszy artysta nie sprawi, że nasz tatuaż będzie dziełem sztuki jeśli sami odpowiednio o niego nie zadbamy. Pielęgnacja tatuażu

Przygotowanie się i zasady „po” były dla mnie oczywiste, do momentu, kiedy trafiłem na grupę dla fanów tatuażu. Przynajmniej raz na kilka dni ktoś potrzebował porady na temat pielęgnacji tatuażu. Wg. mnie taką wiedzę powinno się nabywać u osoby wykonującej tatuaż w momencie jego wykonywania, ale cóż… nie każdy trafia do odpowiedniej osoby, nie każdy jest w stanie zapamiętać od razu wszystko co się do niego mówi (zwłaszcza, że robienie tatuażu wywołuje wiele emocji).

Na swoim ciele mam kilkanaście tatuaży, robionych u kilku różnych osób, więc proces gojenia przechodziłem już niejednokrotnie. Chciałbym w związku z tym napisać kilka słów na temat tego, co leży po naszej stronie, by tatuaż wyglądał jak najlepiej.

 

Przed wykonaniem tatuażu

Przede wszystkim odstaw alkohol. Istnieją legendy o osobach, które zrobiły sobie tatuaż będąc tak pijanym, że na następny dzień o tym nie pamiętali. Wątpię, żeby były to dobre tatuaże. Wątpię, żeby porządne studio zgodziło się na tatuowanie kogoś nieprzytomnego. Dlaczego nie wolno pić przed wykonaniem tatuażu? Alkohol rozrzedza krew, co może powodować nasilone krwawienie z rany (tak, rany) a wraz z krwią może wypływać barwnik.

Warto też do studia przyjść najedzonym i wypoczętym. Unikniecie wtedy zasłabnięć, bo i takie się modą zdarzyć. Do tego ból będzie mniej odczuwalny. Intensywność bólu, to kwestia indywidualna, ale są miejsca, które bolą zawsze i warto zadbać o swój komfort.

 

Pielęgnacja tatuażu

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu pierwszy opatrunek powinna założyć Wam osoba tatuująca. Są różne metody: folia, podkład higieniczny czy specjalne opatrunki dedykowane do tatuażu. Do tego przed nałożeniem opatrunku tatuaż powinien być czysty i zabezpieczony odpowiednim środkiem.

Po 2-3 godzinach powinniśmy zdjąć opatrunek, a tatuaż przemyć wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Mogą to być specjalnie przeznaczone do tego preparaty (polecam żel do mycia po tatuażu Ink-Lab), może to być płyn do higieny intymnej (zwykle są dość łagodne). Po umyciu tatuaż delikatnie wycieramy czystym ręcznikiem (możecie użyć jednorazowych ręczników papierowych), unikając intensywnego tarcia. Następnie nakładamy maść lub krem. I tu zaczyna się zwykle problem – jakiej maści użyć. Kiedyś używałem maści Alantan Plus, ale odkąd zmieniła skład wolę dmuchać na zimne i przerzuciłem się na Krem do pielęgnacji tatuażu Ink-Lab (i totalnie się w nim zakochałem). Co do Alantanu, wiele osób twierdzi, że po zmianie składu nic się nie dzieje – oczywiście – im się nie dzieje, u Ciebie niekoniecznie musi być tak samo. Niektórzy polecają też wazelinę czy smalec… błagam, żyjemy w XXI wieku. Są do tego specjalne maści i kremy! Po nałożeniu kremu możemy powtórnie nałożyć opatrunek lub jeśli mamy pewność, że skóra nie będzie miała z niczym kontaktu, odczekać trochę i dać jej trochę pooddychać. Zależy to w dużej mierze od miejsca naszego tatuażu.

Przez pierwszych kilka dni mycie, smarowanie i wymianę opatrunku wykonujemy kilkukrotnie w ciągu dnia. To jak długo będziemy to robić, zależy od wielu czynników – wielkości tatuażu, rodzaju, właściwości naszej skóry. W ciągu gojenia martwy naskórek będzie się łuszczył a tatuaż może swędzieć – nie drapiemy!

Uwaga! Jeśli tatuator nakleił Ci na świeży tatuaż folię typu second skin czy dermalize, to postępuj zgodnie z jego instrukcją. Zdejmij tę folię po 2-3 dniach i dopiero umyj i smaruj tatuaż.

 

Pielęgnacja tatuażu – zagojony tatuaż

Po jakimś czasie nasz tatuaż będzie zagojony, ale to nie znaczy, że możemy przestać o niego dbać. Na początkowym etapie należy pamiętać o tym, by unikać długich kąpieli. Zamiast przesiadywania w wannie lepiej wybrać szybki prysznic. Nie wystawiajmy też tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co pozwoli nam dłużej zachować kolor. Wiadomo, że nikt nie każe chodzić w swetrze w lecie ani chować się w piwnicy – wystarczy po prostu użyć kremu z dobrym filtrem.

 

Już kończę…

To, co napisałem powyżej to podstawy, które pozwolą Wam cieszyć się z nowego tatuażu jak najdłużej. Dbając o swój tatuaż masz gwarancję, że nic złego mu się nie stanie. Niestety nikt jeszcze nie wymyślił gwarancji na słabych tatuatorów…

Mam nadzieję, że wiecie już jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja tatuażu!

Jeśli coś jest niejasne lub z czymś się nie zgadzacie (macie prawo), to piszcie śmiało. Zapraszam do polubienia fp na facebooku – Bearded, inked and awesome

Czytaj więcej!

Pozdro!

 

jak dbać o tatuaż?

jak dbać o świeży tatuaż?

Please follow and like us:

3 thoughts on “Pielęgnacja tatuażu

  1. Oj, dbam o tatuaż! Właściwa pielęgnacja jest szczególnie ważna przy kolorowej dziarze. Ostatnio ostro reklamują jakiś środek na zachowanie barwy tatuażu. Coś mi się wydaje, że to lipa, w sensie – zwykły preparat nawilżający. 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.