4 rzeczy, którymi robisz krzywdę swojej brodzie – pielęgnacja brody

pielęgnacja brody

Pielęgnacja brody

Dla wielu z Nas broda jest nie tylko modną ozdobą. To styl życia, sposób na wyrażenie siebie. Większość brodaczy wie, jak ważna jest pielęgnacja brody. Używamy olejków, balsamów, czeszemy specjalnymi szczotkami, drewnianymi grzebieniami. Ostatnio na którejś z grup dla brodaczy kilka osób wypowiadało się, że codzienna pielęgnacja brody zajmuje im nawet do 30 minut. Niestety, wystarczy kilka gównianych praktyk, żeby nasze wysiłki poszły na marne.

 

1. Mycie brody zwykłym szamponem lub mydłem

Broda się brudzi – wiadomka. Tak samo jak na głowie, skóra pod brodą się poci, broda zbiera kurz i wszystkie inne syfy z otoczenia. Dodatkowo często jest magazynem resztek jedzenia. Dlatego trzeba ją myć nawet częściej niż włosy na głowie, ale by wszystko poszło dobrze trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia.

Osobiście rano, myję brodę tylko wodą, po czym nakładam wszystkie kosmetyki. Wieczorem myję ją specjalnym szamponem (ostatnio testuję też mydło dziegciowe), żeby zmyć z niej trud całego dnia. Dlaczego nie używam zwykłego szamponu?

Skóra twarzy różni się znacznie od skóry głowy. Ta na twarzy jest bardziej delikatna i zwykły szampon może jej szkodzić. Odwrotnie jest w przypadku włosów na głowie i twarzy. Zarost jest zwykle twardszy i sprawia więcej problemów przy układaniu, dlatego szampon do brody poza funkcją myjącą ma za zadanie go m.in. zmiękczyć. Dodatkowo szampony do włosów często zawierają inne niepożądane składniki, ale to temat na osobnego posta.

 

2. Suszenie gorącym powietrzem

Mało jest zapewne osób, które za każdym razem suszą brodę suszarką. Sam robię to od czasu do czsau, żeby nadać jej odpowiedni kształt (czytaj Jak poradzić sobie z kręconą brodą). Codziennie używam olejku i balsamu, a przed ich użyciem trzeba lekko osuszyć brodę. Zwykle robię to przeznaczonym do tego ręcznikiem i chwilę czekam, ale na specjalną okazję używam też suszarki. Są jednak osoby, które chcąc przyspieszyć codzienną pielęgnację używają suszarki każdego dnia. Zwłaszcza w okresie zimowym wyjście na zewnątrz z wilgotną brodą może okazać się dla niej niebezpieczne. Jeśli musisz suszyć brodę na szybko, to przede wszystkim przełącz suszarkę na zimne powietrze.

Ciepłe powietrze jest zabójcze dla naszych włosów. Dużo kobiet powie Wam, że gdy często używają suszarki, ich włosy stają się suche i łamliwe. Dodatkowo gorący nawiew może niwelować efekt działania sebum – naszej naturalnej ochrony.  Zmień powietrze na zimne i wszystko powinno być ok.

 

3. Prostowanie

Nie każda broda jest idealna. Pokochaj swoją brodę taką, jaką jest albo się jej pozbądź.

Gorące powietrze z suszarki jest złe dla naszej brody. To co mamy powiedzieć o dwóch zajebiście rozgrzanych płytkach, które mają bezpośredni kontakt z naszym zarostem? Więcej chyba tłumaczyć nie trzeba. Odpowiednia pielęgnacja brody za pomocą kosmetyków i narzędzi do czesania może delikatnie wygładzić naszą brodę, ale nie spodziewajmy się, że mając kręcony zarost możemy go zamienić w proste włosy.

 

4. Szarpanie brody

Głaskanie – tak, ciągnięcie za brodę – nie. Przy okazji gładzenie się po brodzie dodaje +3 do inteligentnego wyglądu 😉 Ale szarpanie fajne już nie jest. Czasem nawet możemy nie zdawać sobie sprawy jak często ciągniemy się za brodę. Nieraz to jest odruch.

Mocne szarpnięcia mogą być szkodliwe dla mieszków włosowych a w ekstremalnych przypadkach mogą powodować wyrywanie włosów. W uszkodzonym mieszku włos może już nigdy nie odrosnąć. Mówiąc wprost – jeśli masz dużo pecha, możesz zabić swoją brodę.

Każdy chciałby żeby jego broda budziła podziw. Jeśli wykonujesz, którąś z powyższych czynności, to teraz już wiesz, że powinieneś przestać.

Pozdro!

Czytaj więcej!

Tu nie klikaj!

Pielęgnacja brody

P.S. dziś dzięki Wam dowiedziałem się, że jeden z moich wpisów trafił na główną stronę jednego z ogólnopolskich portali. Dzięki za to, że tu jesteście! Za każdego lajka, komentarz, odwiedziny 🙂 jest mi mega miło 🙂

Pielęgnacja brody

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image