jak podniesc poziom testosteronu

Jak podnieść poziom testosteronu

To, że w pewnym wieku każdy facet powinien się regularnie badać, to oczywistość. Mam nadzieję, że nie muszę nikogo do tego przekonywać ani o tym przypominać. Na

To, że w pewnym wieku każdy facet powinien się regularnie badać, to oczywistość. Mam nadzieję, że nie muszę nikogo do tego przekonywać, ani o tym przypominać. Na swoim przykładzie wiem, że nieraz nawet nie przeszłoby nam przez myśl, że coś nam może dolegać a okazuje się inaczej. Żyjemy w biegu, w ciągłym stresie, nasz organizm nie jest wieczny i z wiekiem zaczyna się psuć coraz więcej rzeczy. Warto też wiedzieć w porę, że coś się dzieje, bo zawczasu można reagować.

Jednym z ważnych badań, z męskiego punktu widzenia jest badanie testosteronu. Jego niski poziom może nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu, ale chyba każdy chciałby zachować swoją męskość jak najdłużej, prawda?
Testosteron produkowany jest w jądrach, ale na jego produkcji decyduje mózg. Dlatego właśnie stres jest jednym z jego wrogów. Ma on wpływ na wiele czynników w naszym życiu – niski poziom hormonu może skutkować smutkiem, brakiem chęci do życia, oziębłością seksualną, brakiem siły fizycznej, zaburzeniami płodności czy powolnym wykształcaniem się cech kobiecych (serio!). Mężczyźni, którzy mają go dużo są „wiecznymi łowcami” – chętniej uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi i prywatnymi, są skłonni do podejmowania większego ryzyka, ale też do bijatyk czy agresji (choć jest to w dużej mierze kwestia kultury i wychowania). Zbyt wysoki poziom również nie jest wskazany – może spowodować spadek odporności oraz problemy z włosami.

Jedna ważna rzecz. Kiedy poprosicie lekarza o skierowanie na badanie testosteronu, to pamiętajcie żeby zbadać testosteron wolny i całkowity. Samo badanie testosteronu całkowitego może niewiele nam powiedzieć.


Kiedy spada testosteron?

Między 25 a 30 rokiem życia jego poziom jest stosunkowo największy (pod warunkiem, że jesteś zdrowy). Po 30stce zaczyna spadać – średnio o ok 1% na rok. Na jego spadek mają też wpływ inne czynniki: choroby (miażdżyca, cukrzyca), palenie papierosów, ciągły stres, nadużywanie alkoholu. Testosteron jest też hormonem anabolicznym – wpływa na wygląd naszej muskulatury. Kiedy spada znika zainteresowanie seksem, pojawia się ciągłe zmęczenie, osłabienie mięśni, apatia a nawet depresja.

Badanie poziomu testosterony jest bardzo łatwe. By sprawdzić, czy jest w normie, bada się próbkę krwi pobieranej z żył. Można to zrobić przy okazji okresowej morfologii.


Jak podnieść poziom testosteronu?

Najprostszą metodą są zastrzyki z różnymi rodzajamim testosteronu, ale nie polecam tej metody z dwóch powodów. Po pierwsze – sterydy anaboliczno-androgenne są w Polsce nielegalne (poza przypadkami przepisanymi przez lekarzy) i często pochodzą z niewiadomych źródeł. Po drugie – ich nieumiejętne przyjmowanie może przynieść skutki niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Przede wszystkim zanim zaczniesz się zastanawiać jak podnieść poziom testosteronu powinieneś pójść i go zbadać. Pamiętajcie, że w męskim organiźmie istnieją dwa rodzaje rodzaje testosteronu – wolny i związany. Badać trzeba jeden i drugi.


Suplementy wpływające na poziom testosteronu

Na rynku istnieje masa suplementów, które obiecują nam podniesienie poziomu testosteronu. Niektóre nawet porównują swoje działanie do testosteronu przyjmowanego z zewnątrz. Nie łudźcie się, to nie są złote środki.Oczywiście, ziółka łykane regularnie nie powinny nam zaszkodzić, ale jeśli w badaniach wyszło, że coś jest nie tak z Twoim testosteronem, to idź do lekarza zamiast wierzyć w cudowne wynalazki z kolorowych gazet.

Do popularnych środków, które mają za zadanie pobudzenie produkcji testosteronu należą: buzdyganek naziemny (tribulus terrestris), ZMA (zwykle połączenie cynku, magnezu i wit B6), fitosterole roślinne, kozieradka czy maca. Można też znaleźć gotowe stacki, które łączą ze sobą wiele składników. Czy działają? Jedni twierdzą, że tak, inni że nie. Oczywiście wszyscy twierdza, że mają badania, ale badaniom suplementów nie do końca można wierzyć. Przykładem może być glukozamina – popularny środek na stawy. Badania potwierdzają jej skuteczność w regeneracji chrząstki, ale nikt nie dodaje, że na jeden gram chrząstki trzeba przyjąć 40kg glukozaminy. Tak to właśnie jest z badaniami. Z tej listy ZMA budzi we mnie najwięcej zaufania, bo wiem jakie funkcje w organizmie spełnia cynk i magnez. Czasami jednak warto coś wziąć, nawet dla efektu placebo 😉


Dieta na wysoki testosteron

Prawidłowa dieta jest warunkiem odpowiedniego poziomu testosteronu, ale to długi temat na oddzielny artykuł. Jeśli zechcecie, to dajcie znać – napiszę o tym. W skrócie – zbilansowana dieta, z ograniczoną ilością cukru, oparta na zdrowych tłuszczach i białku, będzie Twoim sprzymierzeńcem. Chude mięso, ryby, owoce morza powinny na stałe zagościć w Twoim menu.

Czytaj również: 12 produktów, które w naturalny sposób podnoszą poziom testosteronu


Trening podnosi poziom testosteronu

Trening siłowy wpływa pozytywnie na poziom testosteronu. Im więcej dźwigasz i im więcej mięśni angażujesz do wysiłku, tym więcej hormonów anabolicznych produkuje Twój organizm.


Sen wpływa na poziom tetosteronu

Dobra regeneracja, to warunek nie tylko zwiększenia poziomu testosteronu, ale również funkcjonowania naszego organizmu. Nie żałujcie sobie!


Stres obniża poziom testosteronu

Stres powoduje spadek poziomu testosteronu. Jeśli masz stresującą pracę, to watro się zastanowić czy jest warta Twojego zdrowia (wiem, że łatwo powiedzieć). Poczytaj o ćwiczeniach oddechu – są bardzo dobrym reduktorem stresu. Możesz też spróbować jogi. Śmiałem się z tego, dopóki nie spróbowałem – idealnie odpreża, a przy okazji trochę się porozciągasz. Czasem też warto łyknąć tabletkę. Nie wstydź się tego i nie bagatelizuj stresu w swoim życiu – on na prawdę potrafi wykończyć zdrowego człowieka.


Terapia hormonalna testosteronem

Jeśli po przeprowadzonych badaniach stwierdzicie, że poziom Waszego testosteronu lub/i testosteronu wolnego jest poniżej ogólnie przyjętych norm, to warto zgłosić się do urologa. Być może potrzebna będzie terapia hormonalna. Testosteron podawany jest wtedy w odpowiednich dawkach za pomocą zastrzyków, plastrów lub maści. Pamiętajcie, żeby nie robić tego na własną rękę.

Jeśli macie jakieś doświadczenia i sposoby jak jeszcze podnieść poziom testosteronu – podzielcie się.

Macie jakieś pytania – pytajcie.

Niezmiennie żebrzę : lajkujcie, komentujcie, udostępniajcie na fb. Będzie mi miło 🙂

Czytaj więcej!

Blogowy facebook

Pozdro Samce Alfa!

 
Ceneo.pl

Czytaj również:

Jak podnieść poziom testosteronu?

3 thoughts on “Jak podnieść poziom testosteronu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image